Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień wziął swoją nazwę od rozkwitających w tym czasie roślin. Zieleniejąca trawa, kolorowe i ukwiecone rabaty cieszą nasze oczy właśnie w tym miesiącu. Również drzewa i krzewy budzą się do życia mieniąc się pięknymi barwami pąków i liści. Nadeszła wiosna! Aż chce się żyć! Pora opuścić zimne mury i zaczerpnąć świeżego powietrza. Po mroźnej i ponurej zimie w ogrodach, na działkach, a nawet na łąkach pojawiają się ludzie spragnieni odpoczynku i wiosennego ciepła, a relaks może być jeszcze większą przyjemnością, jeśli odpowiednio zaaranżujemy otoczenie.

Wiosenne sadzenie bylin

Kwiecień to idealna pora na dzielenie i sadzenie bylin. Możemy je pozyskać od znajomych czy sąsiadów, bądź kupić w specjalistycznych szkółkach, gdzie produkowane są w pojemnikach. Rośliny takie można sadzić aż do jesieni, jednak warto ten zabieg przeprowadzić wiosną. Przy wiosennej pogodzie, czyli umiarkowanych temperaturach i znacznych opadach – rośliny łatwiej się przyjmują, nie wymagają częstego podlewania i szybciej uzyskamy efekt dekoracyjny. Wiosną wybór gatunków i odmian bylin jest największy, a rośliny w pojemnikach są małe i ich cena jest niższa. W późniejszych miesiącach te same rośliny będzie można kupić już kwitnące i w dużych pojemnikach, ale już w wyższej cenie. Jeżeli lubimy niezwykłe odmiany kwiatów i warzyw radzimy hodowlę z nasion – to najlepsze wyjście, ponieważ wybór gotowych roślin tego typu jest niewielki.

Możemy również przesadzić, czyli podzielić byliny. W tym celu wystarczy, że wykopiemy roślinę i podzielimy w zależności od egzemplarza na 2 do 4 i zasadzimy w nowym miejscu.

Warzywnik

Dużo pracy czeka właścicieli ogrodów, którzy zdecydowali się na uprawę warzyw. Bardzo ważne jest przygotowanie gleby. Ciężką ziemię należy przekopać z kompostem w celu spulchnienia i poprawienia struktury, a do gliniastej dodać piasku. Jeśli ziemia jest lekka i została skopana na jesień, wystarczy spulchnić ją widłami wyjmując chwasty.

Po przekopaniu ziemię należy zgrabić, aby rozbić większe bryły i pozbyć się mniejszych chwastów, które pozostały na powierzchni. Przesuszoną glebę trzeba nawodnić.

Pamiętajmy również o uporządkowaniu grządek, żeby ich powierzchnia była równa. W zagłębieniach będzie zbierać się woda po deszczu.

Należy trzymać się zasady, aby sadzić na zmianę warzywa wysokie i niskie, dzięki temu nie odbierają sobie światła, a jej nadmiar nie jest korzystny dla nasion.

Gdy tylko warunki na zewnątrz będą odpowiednie możemy już sadzić dymkę i czosnek oraz wysiać odporne na przymrozki nasiona kopru, grochu, szpinaku, marchwi, bobu, sałaty, pietruszki czy rzodkiewki.

Sadzenie drzew i krzewów

II połowa kwietnia to najlepszy czas na sadzenie drzew (np. wiśni, śliw, moreli), krzewów ozdobnych i owocowych z gołym korzeniem, gdyż wtedy są największe szanse, że dobrze się przyjmą. Natomiast krzewy z doniczek i innych pojemników możemy wysadzać przez cały okres wegetacji, przy czym należy pamiętać o systematycznym nawadnianiu roślin zarówno tych z gołym korzeniem jak i tych ze szkółek kontenerowanych. Dzięki temu roślina się przyjmie i system korzeniowy będzie prawidłowo rozrośnięty w nowej glebie. Drzewo podlewamy zaraz po posadzeniu, następnie podlewamy co 10 dni. Rośliny najwięcej wody potrzebują, gdy intensywnie przyrastają ich pędy. Ważna jest również pogoda – na sadzenie najlepiej wybrać pochmurny i mglisty dzień.

PoradyOgrodnicze.pl: PoradyOgrodnicze.pl to największy w Polsce portal skupiający wiedzę dotyczącą pielęgnacji, zakładania i projektowania ogrodów. Autorami artykułów w portalu są doświadczeni ogrodnicy, architekci krajobrazu oraz fachowcy w swoich dziedzinach, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.