Drzewa owocowe, tak jak wszystkie rośliny, podatne są na choroby i ataki ze strony szkodników. Żeby móc czerpać korzyści z dobrej jakości owoców warto zapewnić im odpowiednią ochronę. Niekontrolowana choroba, może bowiem pozbawić smacznych owoców. Oprysk drzew owocowych w sezonie jesiennym sprawi, że drzewa owocowe będą lepiej przygotowane do potencjalnego pojawienia się chorób w kolejnym sezonie. Zastanawiasz się w jaki sposób dobrze wykonać oprysk drzew owocowych jesienią? Przeczytaj nasz dzisiejszy poradnik.
Dlaczego warto wykonać oprysk drzew owocowych jesienią? Wilgotna i stosunkowo ciepła jesień przyczynia się do szybkiego rozwoju chorób grzybowych, a szczególności w miejscach opadających z drzew liści. Dzięki jesiennemu opryskiwaniu drzew owocowych Twoje rośliny będą dłużej pięknie rosły bez problemów związanych z chorobami i infekcjami. W sezonie jesiennym owoce są dawno zebrane, a owady zapylające możemy spotkać w ogrodzie bardzo rzadko. Oprysk drzew owocowych jesienią jest z tego powodu dużo mniej niebezpieczny, niż ten przeprowadzany wiosną i w trakcie okresu wegetacyjnego. Jeśli zdecydujesz się na oprysk w obecnym sezonie, ograniczysz konieczność pryskania w innym terminie.
Oprysk drzew owocowych jesienią – miedzian Jesienią poleca się przede wszystkim oprysk drzew owocowych miedzianem. Zabieg poleca się przeprowadzić na początku listopada, przed przymrozkami. Miedzian to środek grzybobójczy służący do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych i warzywach. Kędzierzawość liści brzoskwini to najgroźniejsza choroba atakującą brzoskwinie. Zarodniki grzyba, który wywołuje tę chorobę, zimują w łuskach pąków i korze pędów brzoskwiń. Żeby zabezpieczyć drzewo przed atakiem kędzierzawości na wiosnę, opryskiwanie trzeba przeprowadzić w okresie jesiennym. Opryskiwanie brzoskwini należy wykonać, kiedy opadną wszystkie liście. Pamiętaj, że grzybobójczą cieczą muszą być pokryte wszystkie pędy brzoskwini.
Jesienne opryski drzew owocowych mocznikiem. Jesienią w ogrodzie warto wykonać oprysk mocznikiem. Najlepiej zabrać się za to w drugiej połowie listopada, tuż po pierwszych przymrozkach, jednak przed zrzuceniem liści. Mocznikiem opryskuje się grusze, jabłonie, brzoskwinie i wiśnie. Przygotuj sporą ilość cieczy, ponieważ drzewa muszą być pryskane bardzo dokładnie. Działanie mocznika przyspiesza rozkład liści, co skutkuje eliminacją zarodników chorób grzybowych, zwłaszcza parcha jabłoni. Osoby wykonujące oprysk mocznikiem zauważają zmniejszenie chorób w sezonie wiosennym nawet o 90%. Opryski drzew owocowych mocznikiem należy wykonać poprzez rozpuszczenie 0,5 kg mocznika w 10 litrach wody. Dzięki temu uzyskasz 5% roztwór nawozu, polecany do oprysku.