Sadzenie roślin cebulowych – poradnik

Żeby wczesną wiosną móc cieszyć się pierwszymi kolorowymi kwiatami, warto jesienią wykonać sadzenie roślin cebulowych. Do roślin, które sadzi się o tej porze roku należą m.in. tulipany, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty, lilie czy przebiśnieg. Jesienią warto także posadzić mniej popularne gatunki takie jak ranniki, czosnki ozdobne, szachownice, zawilce i kosaćce żyłkowane.

Sadzenie roślin cebulowych – Wybór odpowiedniej cebuli.
Wybierając cebule do posadzenia wybierz egzemplarze twarde, jędrne i dorodne. Nie kupujmy tych przesuszonych, czy uszkodzonych, z rankami, plamkami bądź przebarwieniami. Unikaj także tych pozbawionych łusek okrywających.
Nie polecamy także kupować cebul, które zaczęły już wypuszczać liście czy korzenie. Wyjątkiem są cebule narcyzów i lilii, które muszą mieć korzenie. Absolutnie nie należy, nawet na okazyjnych wyprzedażach, zaopatrywać się w cebule z oznakami pleśni czy gnicia!

Sadzenie roślin cebulowych – Miejsce na sadzenie roślin cebulowych
Zdecydowana większość roślin cebulowych lubi stanowiska słoneczne, jednak nie gorące. Gleba powinna być przepuszczalna, bez zastojów wody. Pamiętaj, że zalegająca woda może przyśpieszyć rozwój różnych chorób i spowodować gnicie cebul, co pozbawi nas kwiatów wiosną.
Zanim zdecydujesz się zasadzić rośliny cebulowe zwróć uwagę by gleba była pozbawiona chwastów oraz spulchniona na głębokość większą niż głębokość sadzenia cebul. Skutecznym zabiegiem jest także wsypanie na dno dołka około 5cm piasku.
Głębokość sadzenia zależy przede wszystkim od rozmiaru cebul poszczególnych gatunków. Zazwyczaj wynosi trzykrotną wysokość  cebuli, chociaż bywają wyjątki. Cebule posadzone zbyt głęboko mogą nie wykiełkować, a zbyt płytko mogą nie dać stabilnego podparcia dla rośliny.
Jeśli chodzi o odstępy między cebulami, to nie powinny wynosić mniej niż 2-3-krotność szerokości cebuli.

Sadzenie roślin cebulowych – Ażurowe koszyczki

Cebulki można sadzić bezpośrednio do gruntu lub w ażurowych koszyczkach. W nich, na warstwie ziemi ułóż cebule, a następnie całość zakop w gruncie. Pamiętaj by zachować odpowiednią głębokość. Dzięki temu zabezpieczysz cebule przed atakiem nornic czy innych gryzoni. Dodatkowo koszyczki ułatwiają wykopywanie cebul w późniejszym okresie oraz zapobiegają mieszaniu się odmian.
Tuż po pierwszych przymrozkach ściółkuje się rabatę, na której posadzona została cebula. Najlepiej wykorzystać do tego korę, lub okryć ją gałązkami roślin iglastych. Proste, prawda? Do dzieła!

Marcin Kalinowski: Marcin Kalinowski to doświadczony ogrodnik, absolwent warszawskiej SGGW. Szczególnie ukochał sobie tematykę uprawy i pielęgnacji roślin, a dokładniej bylin ogrodowych. W portalu zajmuje się szeroko rozumianą tematyką uprawy roślin.