Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) to urokliwa bylina, ceniona głównie ze względu na niepowtarzalne kwiaty.
Serduszka okazała to bylina do około 50-60cm wysokości, która doskonale sprawdzi się na rabatach bylinowych, jako składnik runa oraz jako roślina zadarniająca. Sukces może także odnieść jej uprawa w pojemnikach lub donicach, pod warunkiem, że będa dostatecznie duże i dobrze zdrenowane. Serduszka preferuje raczej cieniste i półcieniste stanowiska. Szczególnym walorem rośliny są piękne, zwisające z pędów kwiaty, swym kształtem przypominające serca o czystym, intensywnym różowym zabarwieniu płatków korony oraz o białych płatkach wewnętrznych. Serduszka okazała ozdobna jest również z liści, które niekiedy są głęboko powcinane, klapowane, szczególnie na końcach. Ozdobne sa także same pędy rośliny, delikatnie zaczerwienione.
Bylina rozpoczyna wegetację już wczesną wiosną, by najsilniej zakwitnąć od maja do czerwca, a czasami nawet do lipca. Niestety, po okresie kwitnienia, roślina może zasychać. Dlatego serduszka okazała wymaga takiego posadzenia, w którym będzie nieco osłonięta przez inne, trochę niższe rośliny. Dzięki temu stopniowo zasychające pędy nie będą raziły gości ogrodu.
W naszych warunkach serduszka okazała wykazuje dużą mrozoodporność i z powodzeniem zimuje w gruncie. Pochodzi bowiem z Rosji, czyli kraju o dużo niższych spadkach temperatur niż Polska. Jest również bardzo długowieczna, więc raz posadzona, nie prędko będzie musiała zostać zastąpiona innym gatunkiem. Serduszka nie jest wybredna jeśli chodzi o glebę, ale najlepiej rośnie na podłożach zasobnych i próchnicznych.
Do jednych z najładniejszych odmian należą
– serduszka okazała (Dicentra spectabilis) 'Alba’- kwiaty białe, zakwita nawet w kwietniu
– serduszka okazała (Dicentra spectabilis) 'Gold Heart’- kwiaty jak gatunku, ale liście żółte, z czerwonym unerwieniem