Chwasty to wielka grupa roślin występujących zarówno w środowisku naturalnym jak i w ogrodzie, które nie są przedmiotem uprawy czy też celem naszego zainteresowania. Pogarszają jakość roślin uprawianych w naszych ogródkach, gdyż są znacznie bardziej tolerancyjne na niekorzystne warunki siedliskowe, stanowiąc wielka konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe. Zwalczanie chwastów jest zatem niezbędne, jeśli nasze ogrodowe rośliny mają rosnąć silnie i zdrowo, a ogród ma być maksymalnie estetyczny.
Zwalczanie chwastów poprzez pielenie
Szkodliwość chwastów polega głównie na konkurencyjności z rośliną uprawianą o składniki pokarmowe, wodę i światło. Istnieje także duża estetyczna kolizja między wieloma chwastami, a roślinami planowanymi w naszym ogrodzie. Wynika to z faktu, iż planując ogród, dobieramy rośliny o określonym pokroju, wysokości i barwie. Tym czasem, np, efekt niskiego zadarnienia barwinkiem czy płożącymi irgami może zostać zepsuty wyrastającym z powierzchni roślin perzem, lub pojedynczymi mniszkami, które mogą zniweczyć nasz plan na wygląd rabaty lub kwietnika. Chwasty potrafią się doskonale dostosować do niemalże każdych warunków, tym samym znacznie utrudniają prawidłowy rozwój roślin ozdobnych.
Jak zacząć zwalczanie chwastów? Otóż najbardziej skuteczną bronią przeciw chwastom są tzw. chemiczne środki ochrony roślin, czyli opryski herbicydami (środkami chwastobójczymi). Musimy pamiętać, że skuteczność oprysku będzie największa w początkowych fazach rozwoju. Kluczowym krokiem jest identyfikacja występującego u nas chwastu i dobór odpowiedniego preparatu. Istnieje ogromna ilość herbicydów selektywnych, które niszczą tylko wybrane grupy chwastów. Istnieją opryski na chwasty w trawniku, wyłącznie na chwasty jednoliścienne etc. W każdym dobrym sklepie ogrodniczym znajdziemy niezbędne produkty.
Inną metodą na zwalczanie chwastów, skrajną i ostateczną jest oprysk herbicydem totalnym, jak na przykład Roundup. Herbicyd ten zniszczy wszystko, co zostanie nim opryskane i stosuje się go zazwyczaj jeśli chwasty tak skrajnie opanowały teren, że nie da się ich pozbyć w inny sposób. Herbicydy totalne wnikają poprzez liście, niszcząc całą roślinę od wewnątrz, wraz z korzeniami. Jest to istotne szczególnie w przypadku chwastów wieloletnich, które mogą odrodzić się nawet z małego fragmentu korzenia.
Zdecydowanie najbardziej ekologiczną i czyniącą środowisku szkody metodą na zwalczanie chwastów jest ich regularne pielenie oraz motyczkowanie. Zabiegi te nie są jednak w 100% skuteczne, ale jeśli mamy do czynienia wyłącznie z chwastami jednorocznymi, są wystarczające. Jest to także metoda lubiana i wykonywana przez amatorów ekologicznego uprawiania roślin.