Świąteczne iluminacje
Aby móc cieszyć się pięknem Świąt Bożego Narodzenia, warto udekorować nie tylko wnętrze domu, ale również ogród, a posłużyć do tego mogą nam świąteczne iluminacje.
Możemy spotkać wiele różnego rodzaju oświetleń do ogrodu i domu, w sklepach dostępne są dziesiątki rozwiązań, ale jest kilka podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby świąteczne iluminacje były nie tylko piękne, ale również funkcjonalne.
Po pierwsze zadbać musimy, by świąteczne iluminacje były bezpieczne. Dlatego, kiedy umieszczamy wszelkie instalacje elektryczne na otwartym powietrzu, muszą być one wodoszczelne. Wybieramy oprawy o szczelności minimum IP55- pyłoszczelne oraz chronione przed ulewnym deszczem. Dzięki temu mamy pewność, że nie nastąpi zwarcie, w wyniku którego uszkodzeniu może ulec instalacje elektryczna. Ważne jest także, by świąteczne iluminacje były odpowiednio zamontowane na fasadach i dachach. Pamiętajmy, iż zima jest ciężkim okresem o surowych warunkach atmosferycznych. Silne wiatry, zalegający śnieg i lód- przed tym wszystkim musimy zabezpieczyć nasze świetlne dekoracje.
Bardzo ważna jest również energooszczędność. Jeżeli nasz ogród jest duży i pragniemy oświetlić jak największy jego obszar, warto zaopatrzyć się w żarówki typu LED. Są droższe od standardowych, jednakże różnica kosztów związanych z zużyciem prądu, jest odczuwalna. Pamiętajmy, że świąteczne iluminacje w prawdzie umieszczamy w ogrodzie tylko na maksymalnie kilka tygodni, ale robimy to przez wiele lat. Dobrej jakości, energooszczędne rozwiązania to gwarancja dużych oszczędności.
Projektując świąteczne iluminacje, pamiętajmy o zasadzie „mniej znaczy więcej”. Nadmiar światełek może przynieść odwrotny skutek i zamiast upiększyć nasz dom i ogród, skutecznie go oszpeci. Estetycznym i popularnym rozwiązaniem jest oświetlenie konturu dachu i domu. Nocą sprawia to wrażanie świetlnego obrysu, który niejako buduje nasz dom światłem.Do tego celu używamy sznurów lampek. Mają one około 10m długości, a dostępne są łatwe w montażu rozwiązania, które łączymy szczelnymi szybkozłączkami.
Najpopularniejsze jest naturalnie oświetlanie drzew iglastych i liściastych. Stosujemy w tym celu sznury lampek, które układamy na drzewach wedle naszego gustu i smaku. Podczas instalacji pamiętajmy, żeby solidnie ustawić drabinę, z której wykonujemy instalację. Nikt nie chce spędzać Świąt na ostrym dyżurze!
Równie estetycznym rozwiązaniem są gotowe girlandy i kurtyny świetlne, które możemy w dowolny sposób ze sobą komponować. Kurtyny mogą świecić światłem stałym, co daje efekty świetlnej ściany, ale coraz częściej spotyka się funkcjonalne rozwiązania, które możemy sami zaprogramować. Dzięki temu nasze świąteczne iluminacje są dynamiczne i zmienne, stale zaskakując gości i domowników.