Wiosenne nawożenie

Wiosenne nawożenie

Wiosenne nawożenie roślin to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który może przesądzić o kondycji roślin w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Dobrze wykonane nawożenie to sygnał dla roślin, że czas ruszyć do wzrostu, a dla ogrodników zwiększenie szansy na piękny ogród i dobrą kondycję roślin.

Każde nawożenie wykonujemy przy użyciu trzech głównych i najbardziej podstawowych składników mineralnych (tzw. NPK)- azotu, fosforu oraz potasu. Każdy z nich odpowiada za inne funkcje roślin oraz podawany musi być w różnych dawkach w zależności od pory roku.

Azot to składnik odpowiedzialny za wzrost na długość. Fosfor odpowiada za rozwój korzeni. Potas to składnik, od którego zależy odporność roślin na suszę i mróz oraz  intensywność kwitnienia. Optymalne nawożenie musi uwzględniać wszystkie trzy podstawowe makroelementy.

Kiedy wiosną ziemia rozmarza, a przez co najmniej tydzień utrzymują się dodatnie temperatury, możemy wykonać pierwsze nawożenie. Stosujemy w tym celu nawozy wieloskładnikowe z nieznaczną przewagą azotu w składzie. Po zimie, kiedy rośliny nie prowadziły fotosyntezy i nie pobierały wody, spora część składników mineralnych mogła zostać wypłukana do głębszych warstw gleby wraz ze stopniałym śniegiem. Zawartość tych składników musimy uzupełnić!

Nawożenie odpowiednim nawozem

Wykonując nawożenie musimy wybrać odpowiedni nawóz, a możliwości jest bardzo dużo. Po pierwsze wybieramy sposób jego aplikacji. Możliwe jest podanie nawozów w formie stałej (proszek lub granulki), w formie płynnej (nawóz rozpuszczamy w wodzie, którą podlewamy ogród) lub dolistnie. Każda forma ma swoje plusy i minusy, a tylko od nas zależy która jest najwygodniejsza i najbardziej optymalna dla naszych ogrodów. Kiedy zdecydujemy się na nawożenie nawozem w formie stałej musimy wybrać czy będzie to nawóz długo działający, stopniowo uwalniający się do gleby czy też taki, który działa natychmiast. Pierwsze rozwiązanie jest wygodne, gdyż nawozimy raz- dwa razy w roku i nie grozi nam przenawożenie. Taka forma jest jednak uniwersalna i nie uwzględnia zapotrzebowania roślin na różne składniki w ciągu całego roku. Z drugiej strony możemy nawozić regularnie i dopasować skład do aktualnych potrzeb, ale stosując nawożenie szybko działające możemy dostarczyć roślinom zbyt dużych dawek (to gorsze niż nie nawozić wcale!). Ponadto jest to sposób bardziej pracochłonny- nawozimy nawet 10 razy w roku!

Optymalne nawożenie

Optymalne jednorazowe dawki czystego składnika (N) wahają się w granicach 15-50g na metr kwadratowy.Najmniej składników odżywczych wymagają rośliny jednoroczne i dwuletnie (15-30g/m kw.). Bylinom należy dostarczyć od 30 do 40g czystego azotu. Duże krzewy wymagają nawet 50g /m kw. Niewielu z nas wie, że nawożenie należy wykonywać także dla drzew. Wymagają one 100-200g azotu na każdy metr wysokości. Nawóz pod drzewami rozsypujemy w odległości około metra od pnia.

Przeliczanie czystego składnika na dawkę nawozu

Aby obliczyć ile samego nawozu użyć, musimy wiedzieć jaka jest zawartość procentowa azotu. Posłużmy się przykładem: w nawozie jest 20% azotu. Aby uzyskać dawkę 40g azotu, użyć musimy 200g nawozu/metr kwadratowy (40g / 0,2 = 200g). Drugi przykład: w nawozie jest 50% azotu. Aby uzyskać dawkę 50g czystego składnika użyć musimy 100g nawozu/metr kwadratowy (50g / 0,5 = 100g).

 

PoradyOgrodnicze.pl: PoradyOgrodnicze.pl to największy w Polsce portal skupiający wiedzę dotyczącą pielęgnacji, zakładania i projektowania ogrodów. Autorami artykułów w portalu są doświadczeni ogrodnicy, architekci krajobrazu oraz fachowcy w swoich dziedzinach, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.