Home Pielęgnacja ogrodu Nawożenie roślin

Nawożenie roślin

by PoradyOgrodnicze.pl

Nawożenie roślin to podstawowy zabieg pielęgnacyjny wykonywany w naszych ogrodach.

W środowisku naturalnym rośliny nie wymagają wspomagania nawozowego, gdyż w przyrodzie skutecznie działa obieg materii i energii, a faworyzowane są najsilniejsze osobniki. Przykładowo, w lesie liściastym materia organiczna dostarczana jest w postaci opadających liści, zwalonych drzew czy martwych organizmów oraz zwierząt, które stają się dostępne dla roślin pod wpływem działania mikroorganizmów, np. bakterii glebowych i grzybów.

W naszych ogrodach, w których stawiamy na estetykę, zachowanie naturalnego obiegu materii i energii  jest niemożliwe, więc rośliny potrzebują wspomagania ze strony ogrodnika. Nawożenie roślin odpowiednimi dawkami nawozów zapewnia silny wzrost, dobre ukorzenianie, ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz intensywne kwitnienie.

Podstawowymi składnikami, które musimy dostarczyć roślinom w postaci nawozów są azot, fosfor, potas oraz magnez i wapń.
Azot wspomaga wzrost roślin na długość oraz rozkrzewianie. Fosfor odpowiedzialny jest za wzrost systemu korzeniowego. Potas natomiast skutecznie wspomaga roślinę w okresach suszy i mrozu, a także zapewnia piękne kwitnienie.

Nawóz można podać pod bardzo wieloma postaciami, ale główny podział dzieli je na mineralne oraz organiczne. Nawozy mineralne są ogólnodostępne we wszystkich sklepach i centrach ogrodniczych, a ich podawanie jest łatwe i efektywne, gdyż substancje w nich zawarte są skoncentrowane. Stosować można także nawozy wieloskładnikowe, które wspomagają wszystkie funkcje życiowe roślin, nie faworyzując rozwoju żadnej z części rośliny, a wspomagając wszystkie z nich. Nawożenie roślin nawozem wieloskładnikowym jest wygodniejsze niż użycie kilku nawozów w różnych okresach wegetacji.

Istnieje także szeroka gama nawozów organicznych takich jak kompost, obornik czy gnojówka. Ich stosowanie jest jednak bardziej pracochłonne. Co więcej, trzeba użyć ich zdecydowanie większej ilości niż w przypadku nawozów mineralnych.

Decydując się na nawożenie roślin nawozem mineralnym dokładnie przeczytajmy etykietę na opakowaniu i upewnijmy się jakie ilości poszczególnych składników są w nich zawarte oraz w jakiej formie. Nawozy zawierające jony siarczanowe zakwaszają glebę, natomiast wapniowe ją alkalizują. Upewnijmy się, że stosowanie nawozu nie zmodyfikuje nadto odczynu gleby, na której rosną rośliny o określonych preferencjach.

Ważne jest także, by nie użyć zbyt dużej dawki nawozu, gdyż nadmiar azotu może bardziej zaszkodzić niż pomóc, a rośliny oprócz większej podatności na choroby mogą przybierać brzydki, zbytnio wydłużony pokrój. Nie radzimy także zakupu tak zwanych dedykowanych nawozów dla poszczególnych rodzajów roślin. Nawóz dla róż, nawóz dla hortensji etc, to często dokładnie ten sam nawóz, za który płacimy wielokrotnie więcej za wspomnianą dedykację.

Planując nawożenie roślin zwróćmy uwagę na porę roku. Nawozić można już od wiosny wszystkimi nawozami, ale nawożenie azotem powinniśmy skończyć późnym latem, około 15. września, by rośliny mogły dobrze przygotować się do zimy. Jesienią nawozimy natomiast wyłącznie potasem.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?