Home Rośliny Orszelina olcholistna – biała – mnóstwo zapachu

Orszelina olcholistna – biała – mnóstwo zapachu

by PoradyOgrodnicze.pl
Orszelina olcholistna

Orszelina olcholistna (Clethra alnifolia) – orszelina biała – to okazały krzew rozrastający się szeroko- dorasta do 2,5 m wysokości oraz 3 m szerokości. Niewątpliwą zaletą krzewu jest niesamowity, intensywny zapach wydzielany przez długie, groniaste kwiatostany o białej barwie. Niewątpliwą zaletą rośliny są również ładne ciemnozielone liście o jajowatym kształcie i ostrym zakończeniu, które jesienią przebarwiają się na jaskrawo-żółty kolor.

orszelina olcholistnaOrszelina olcholistna, ze względu na duże rozmiary potrzebuje sporo przestrzeni w ogrodzie, nadaje się świetnie do posadzenia jako pojedynczy akcent lub trzon rabaty. Ze względu na silny aromat świetnie nadaje się do sadzenia przy tarasie lub miejscu wypoczynkowym, gdzie doskonale umili czas wypoczynku i relaksu. Orszelina olcholistna jest dość wybredna i wymagająca jeśli chodzi o dobór stanowiska. Wymaga gleb wilgotnych (nie znosi suszy!), próchnicznych o lekko kwaśnym odczynie oraz ciepłego, słonecznego miejsca. W mroźne zimy może przemarzać, wymaga zatem zabezpieczenia przed zimą. Jesienią należy usypać kopiec ze ściółki nad bryłą korzeniową. Szczególnej ochrony przed mrozem wymagają młode osobniki, które są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Orszelinę najlepiej sadzić na osłoniętych od wiatru stanowiskach.

Orszelina olcholistna kwitnie w pełni lata- od lipca do września, ale usuwanie przekwitłych kwiatów nieznacznie przedłuży kwitnienie. Wiosną krzew można nieco przyciąć, by stymulować wzrost i rozwój kwiatów. Latem do krzewu przylatują owady zapylające, szczególnie pszczoły i trzmiele- bardzo malowniczy i sielski widok.

orszelina olcholistna

Do najpopularniejszych odmian należą:

orszelina olcholistna 'Hummingbird’ – niższa od gatunku- do 1,5 m wysokości oraz bardziej mrozotrwała
orszelina olcholistna 'Pink Spire’ – kwiaty intensywnie różowe
orszelina olcholistna 'Ruby Spice’ – kwiaty rubinowo-czerwone

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?