Home Urządzenia ogrodowe Budowa tarasu

Budowa tarasu

by PoradyOgrodnicze.pl
Budowa tarasu

Budowa tarasu to duże przedsięwzięcie, wymagające sporej wiedzy i doświadczenia.

Niezależnie jednak od tego, czy budowa tarasu ma odbyć się własnoręcznie, czy też chcą Państwo zlecić ją firmie wykonawczej, niezbędna jest znajomość szczegółów technicznych, które mogą pomóc w pracy lub nadzorowaniu wykonawcy.

Wybór stanowiska

Budowa tarasu rozpoczyna się od wybrania dogodnego miejsca, które będzie dobrze skomunikowane lub połączone z domem. Najchętniej są wybierane miejsca słoneczne, gdyż można zażywać tam kąpieli słonecznych lub w blasku słońca cieszyć się posiłkiem.

Wybór stylu i materiału

Kolejnym krokiem budowy jest wybór stylu oraz materiału, z jakiego wykonamy taras. Styl z pewnością musi korespondować zarówno z architekturą domu jak i zagospodarowaniem ogrodu. Na styl składa się kształt oraz materiał z jakiego wykonujemy taras. W obecnej chwili na rynku dostępna jest cała gama produktów: drewno tarasowe, płyty betonowe, kamień naturalny, laminaty, cegły etc. Możliwości zatem są nieograniczone a dobry architekt krajobrazu dobierze materiał do funkcji i stylu

Prace budowlane

Budowa tarasu zaczyna się od przygotowania terenu. Wstępnie oczyszczamy go ze wszystkich przedmiotów, kamieni i śmieci, które mogły się tam znaleźć. Następnie wykonujemy betonowy fundament. Jeśli decydujemy się na wytrzymałe drewno tarasowe (najczęściej używane są deski z modrzewia syberyjskiego oraz drewno egzotyczne) fundament ograniczamy do kilku słupów z lanego betonu wykonanych na głębokości około 50cm poniżej poziomu ziemi, w których umieszczamy metalowe kątowniki utrzymujące drewnianą konstrukcję. Takie ławy najlepiej umieścić w rogach tarasu oraz pod nim w siatce co 1-1,5m. Zapewni to dobre umocowanie tarasu w gruncie.
Jeśli decydujemy się na taras z solidną podbudową betonową, na której ułożymy płytki ceramiczne, fundament musi być na tyle solidny aby utrzymał i przeniósł do gruntu ciężar całej konstrukcji. Zaleca się zatem ławy fundamentowe o głębokości 100cm zbrojone prętami oraz wylewkę betonową na piasku o głębokości około 30cm.

Taras możemy zbudować także w prostszy sposób na żwirowej podbudowie i warstwie podsypki piaskowo-cementowej. Wtedy w miejscu planowanego tarasu wykonujemy płytki wykop na głębokość około 40cm. Na dnie wykopu układamy agrowłókninę, na której układamy i zagęszczamy warstwę 20cm żwiru. Następnie umieszczamy warstwę żwiru drobnego oraz podsypkę piaskową. Na tak przygotowanej podbudowie układamy nawierzchnię- płyty kamienne lub betonowe.

Budowa tarasu to proces, który owocuje stworzeniem niepowtarzalnej i wyjątkowej przestrzeni. Wykonany poprawnie może służyć i upiększać otoczenie przez wiele lat.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?