Home Pielęgnacja ogrodu Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika

by PoradyOgrodnicze.pl
Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika to zabieg pielęgnacyjny, który polega na płytkim nacinaniu darni maszyną zwaną wertykulatorem. Zabieg możemy wykonać również wertykulatorem ręcznym, ale możliwe to jest tylko na niedużych trawnikach. W trakcie prac ostrza nacinają darń na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów. W efekcie usuwana jest warstwa filcu (czyli obumarłej trawy, która utrudnia dotarcie do korzeni wody, nawozów i powietrza) oraz mech.

wertykulacja trawnikaWertykulacja trawnika wykonywana powinna być minimum raz w roku- wiosną. Tuż po zabiegu, trawnik wygląda zdecydowanie gorzej niż przed nim. Jednak już niebawem, po 6-9 tygodniach pojawią się oczekiwane efekty prac. Dzięki dobrze przeprowadzonej wertykulacji trawnik będzie się silnie zagęszczał, stanie się bardziej zwarty, a dzięki lepszemu napowietrzeniu i docieraniu wody głębiej, jego wzrost będzie szybszy i bardziej intensywny.

Jak powinna być wykonywana wertykulacja trawnika

Na prace wybieramy suchy, ciepły dzień. Miejmy pewność, że zima już się zakończyła, a mrozy nie powrócą. Wertykulację wykonujemy, kiedy trawnik zaczął już wzrost, ale nie można poddać jej trawników młodszych niż 2-3 lata. Młode źdźbła nie są jeszcze dostatecznie dobrze zakorzenione i grozi im wyrwanie. Rozpoczynamy od wałowania i koszenia trawnika, po którym przychodzi czas na właściwe zabiegi. Używając wertykulatora spalinowego lub elektrycznego nacinamy darń. Wszystkie maszyny posiadają regulowaną wysokość ostrzy, które najpierw ustawiamy wyżej. Po sprawdzeniu na fragmencie trawnika, wybieramy optymalną wysokość i zabieg kontynuujemy na całej powierzchni darni.

wertykulacja trawnikaKiedy wertykulacja trawnika jest zakończona, cały poddany zabiegowi obszar dokładnie wygrabiamy. Wskazane jest także piaskowanie, które polega na uzupełnieniu rowków po nacięciu piaskiem średnioziarnistym. Dzięki temu, rowki pod wpływem nacisku i wody nie zasklepią się. Piasek jest przepuszczalny dla wody i powietrza, a dodatkowo korzenie trawy dobrze się w nim zagęszczają. Na samym końcu trawnik nawozimy i podlewamy.

Kondycja trawnika tuż po wertykulacji jest koszmarna. Trawnik jest widocznie przerzedzony, sprawia wrażenie zniszczonego. Jednak już po miesiącu jego wygląd poprawia się zdecydowanie, darń staje się gęsta, zwarta, a wykonanie nawożenie wpływa na jej soczysty kolor i tempo wzrostu. Zabieg jest dość złożony i wymaga dobrego sprzętu, ale wykwalifikowani ogrodnicy poradzą sobie z tym bez trudu.

1 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?