Home Pielęgnacja ogrodu Koszenie trawnika

Koszenie trawnika

by PoradyOgrodnicze.pl

Koszenie trawnika, kiedy jest wykonane w prawidłowy sposób przyczynia się do pięknego wyglądu darni. Jak kosić trawnik? Wyjaśniamy poniżej.

Proste z pozoru zajęcie jakim jest koszenie trawy może nastręczyć wielu kłopotów właścicielom ogrodów, a źle wykonywane przynosi więcej szkody niż pożytku. Warto zatem wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, niezależnie czy w naszym ogrodzie zatrudniony jest ogrodnik czy wszystkie prace wykonujemy osobiście.

1) Kosiarka

W sklepach dostępne są setki modeli i co najmniej kilka typów kosiarek. Inżynierowie firm produkujących sprzęt robią wszystko, aby koszenie trawnika było nie tylko efektywne, ale także przyjemne. Podstawowy podział wyróżnia kosiarki rotacyjne, które tną trawę poprzez jej uderzanie i łamanie liści oraz bębnowe, które tną trawę podobnie jak nożyczki- dwoma niezależnymi ostrzami. Dla trawnika rozwiązaniem lepszym jest wybór kosiarki bębnowej, gdyż cięcie jest bardziej higieniczne i precyzyjne. Kosiarki rotacyjne, choć są najpopularniejsze, nie dają takiej precyzji. Dlatego właśnie na dużych powierzchniach i na trawnikach najwyższej jakości (boiska piłkarskie, korty tenisowe, pola golfowe), stosuje się właśnie kosiarki bębnowe. Dużą wadą tego sprzętu jest wyższy koszt zakupu oraz konserwacji.

Decydując się na zakup kosiarki rotacyjnej, która z pewnością jest zupełnie wystarczająca do koszenia trawników przydomowych, pamiętajmy by regularnie ostrzyć noże i dobrać właściwą moc do powierzchni, którą pielęgnujemy.

2) Wysokość i termin koszenia

Wysokość koszenia zależy przede wszystkim od okresu, w którym wykonujemy koszenie trawnika. W okresach stresu dla roślin (susza, nadmiar wody, niskie temperatury), czyli wczesną wiosną, w pełni lata oraz późną jesienią, pamiętajmy, by trawę kosić wyżej niż zwykle. Złota zasada głosi: kosić nie więcej niż o 1/3 długości źdźbła. Zatem, jeśli trawa ma 15cm, nie pozostawiamy mniej niż 10cm.

3) Koszenie dopasowane do potrzeb gatunku i typu trawnika

Musimy zadać sobie pytanie, jaki mamy trawnik i jakie gatunki traw na nim rosną. Jeśli zdecydowaliśmy się na kwietny trawnik to możemy kosić go nawet tak rzadko jak 3-5 razy w sezonie. Trawniki gazonowe i z lekkim przeznaczeniem użytkowym możemy kosić co 5-7 dni. Trawniki sportowe i stricte ozdobne można kosić nawet codziennie. Reguła głosi, że lepiej koszenie trawy wykonywać częściej i skracać mało, niż rzadko i skracać dużo.

4) Usuwanie pokosu

Po koszeniu bardzo ważne jest usunięcie wszystkich pozostałości trawy. To, co zostanie na powierzchni darni, zostanie rozłożone i jako filc będzie zalegało na ziemi, skutecznie utrudniając pobieranie wody i przewietrzanie żywych liści, powodując nieestetyczne wysychanie darni, a nawet jej ubytki. Większość kosiarek skutecznie usuwa pokos, warto także wyposażyć się w kosiarkę z pojemnikiem na skoszoną trawę, by oszczędzić czas na grabieniu.

2 komentarze
0

Może przeczytasz jeszcze to?