Home Pielęgnacja ogrodu Grabienie liści

Grabienie liści

by PoradyOgrodnicze.pl
Grabienie liści

Grabienie liściGrabienie liści to z pozoru błaha i nieistotna czynność. Wielu miłośnikom ogrodnictwa wydaje się, że ma ona wyłącznie funkcję estetyczną. Tym czasem grabienie liści to ważny zabieg, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy drzewa tracą ich najwięcej.

Grabienie liści nie nastręcza wielu technicznych problemów. Aby je wykonać, najlepiej użyć grabi plastikowych, stosunkowo miękkich, których zęby nie uszkodzą trawnika lub powierzchni roślin okrywowych, z których chcemy pozbyć się opadłych liści. Wybierzmy te o dość szerokiej powierzchni roboczej, aby praca była bardziej efektywna i zadbajmy o długi trzonek, aby nie musieć zbytnio się schylać. Kilka godzin pracy w niewygodnej pozycji może przyprawić o potężny ból pleców i niezagrabiony ogród. Ostatecznie, warto uzmysłowić sobie, dlaczego grabienie liści jest ważne z punktu widzenia nie tylko estetycznego, ale także zdrowia i prawidłowego wzrostu trawnika.

Zacznijmy od faktu, że w liściach wielu popularnych drzew, jak np. dębów (Quercus sp.) czy orzecha włoskiego (Juglans regia) znajdują się garbniki, zwane inaczej taninami. Kiedy liście opadają i gromadzą się na trawniku, uwalniające się w z nich garbniki mogą go uszkadzać. Szczególnie niebezpieczne jest długotrwałe zaleganie na trawniku liści orzecha włoskiego, które skutkuje powstaniem brzydkich, czarnych plam i gniciem całych połaci trawy. Niestety, później bardzo trudno przywrócić trawnik do dawnej świetności, a darń trzeba usunąć w całości i założyć trawnik od nowa.

Zalegające na trawniku liście to także duża ilość materiału organicznego, który w kontakcie z wilgocią ulega gniciu, a wraz z opadniętymi liśćmi gnije również trawnik, na którego dobrej kondycji nam zależy. Aby zapobiec procesowi gnicia i uszkadzania darni, szczególnie jesienią musimy pamiętać, aby regularnie przeprowadzać grabienie liści.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?