Home Rośliny Berberys Thunberga – Berberis thunbergii

Berberys Thunberga – Berberis thunbergii

by Anna Ziółkowska
Berberys Thunberga - Berberis thunbergii

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) jest krzewem, który należy do rodziny berberysowatych. Miejscem pochodzenia jest Japonia, dlatego też w Polsce możemy spotkać go jedynie jako introdukowaną roślinę ozdobną. Charakteryzuje się gęstym, rozgałęziającym się pokrojem, jednakże w odmianach pokrój krzewu może być różny- od wyprostowanego do kulistego.

berberys thunbergaBerberys Thunberga osiąga maksymalną wysokość około 1,5-2 m. Jego liście są drobne, owalne, całobrzegie. Ich kolor zależy od odmiany. Możemy spotkać berberysy w kolorze zielonym, karminowo-czerwonym lub żółtym. Należy on do krzewów, które tracą na zimę liście. Przed ich zrzuceniem, zaczynają zmieniać barwę  na żółtą, pomarańczową, a nawet czerwoną. Berberys Thunberga cechuje się niewielkimi, żółtymi kwiatami o bardzo przyjemnym zapachu. Okres kwitnienia przypada na miesiące maj i czerwiec. Krzew najpiękniej prezentuje się w okresie kwitnienia. Owoce są kształtu eliptycznego, o barwie jaskrawo-szkarłatnej i często utrzymują się na krzewie przez całą zimę. Zaletami berberysu Thunberga są wysoka odporność na mróz, choroby i szkodniki, a także niskie wymagania w stosunku do gleby. Aby zwiększyć jego gęstość, należy regularnie, corocznie przycinać pędy.

Berberys Thunberga doskonale sprawdza się jako roślina rabatowa oraz strzyżony żywopłot. Uwaga jednak przy pielęgnacji! Roślina posiada ostre, cienkie kolce, które mogą nauczyć pokory niewprawnych ogrodników. Ze względu na niskie wymagania glebowe berberys bardzo często stosowany jest w terenach zieleni publicznej oraz w pasach zieleni przy drogach.

Odmiany berberysu Thunberga:

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea’ – najczęściej sadzona odmiana, pokrój kopulasty, liście purpurowo-czerwone

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ – maksymalna wysokość 60 cm, pokrój gęsty, liście purpurowo-brązowe

Berberys Thunberga 'Bagatelle’ – maksymalna wysokość niewiele ponad 40 cm, pokrój kulisty, spłaszczony, bardzo gęsty, liście brązowo-czerwone, później przybierają barwę czarno-czerwoną

Berberys Thunberga 'Red Chief’ – dorasta do niecałych 2 m wysokości, pokrój luźny, pędy mniej lub bardziej zwisłe, liście wąskie, o barwie purpurowo-brązowej

Berberys Thunberga 'Kobold’ – bardzo niski krzew, pokrój szeroki, gęsty, liście zielone

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?