Home Rośliny Byliny kwitnące w marcu – inspiracje

Byliny kwitnące w marcu – inspiracje

by Anna Ziółkowska
byliny kwitnące w marcu

Byliny kwitnące w marcu? Tak to możliwe!

Marzec jest miesiącem, kiedy po zimie nasz ogród powoli budzi się do życia. Odpowiednie przygotowanie ogrodu już w lutym, owocuje pojawieniem się zielonych liści i pąków na drzewach i krzewach, jak również kiełkowanie roślin cebulowych. Nie wszystkie rośliny budzą się do życia już w marcu, niektóre potrzebują więcej ciepła i słońca, aby móc zachwycać swoją bujnością i wielobarwnością w ogrodzie. Warto pamiętać o tym, że marzec jest miesiącem, w którym pogoda jest zmienna i czasami może jeszcze poprószyć śnieg, a nawet zdarzają się częste przymrozki. Nie mniej trzeci miesiąc roku podświadomie traktujemy jako początek wiosny, przynajmniej tej ogrodniczej!
Poniżej przedstawiamy wybrane byliny kwitnące w marcu!

byliny kwitnace w marcu zawilecZawilec gajowy (Anemone nemorosa) – nieduża bylina osiągająca wysokość do 20 cm. Charakteryzuje się płożącym pokrojem i tworzy kępki liści, które składają się z 2 do 5 listków. Mają one kształt trójwrębny, oplatają się wokół łodyg kwiatowych. Kwiaty charakteryzują się białą z lekkim odcieniem bladego różu barwą. Kwitnie od marca do maja. Preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste i dobrze rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych lub suchych. Bardzo ładnie prezentuje się jako roślina do ogrodów naturalistycznych.

byliny kwitnace w marcu miodunka plamistaMiodunka plamista (Pulmonaria officinalis) – bylina rosnąca do 40 cm wysokości. Cechuje się zwartym i szeroko rozrastającym pokrojem tworząc kępy, z których wydostają się pędy kwiatowe. Jej liście są bardzo oryginalne, jasnozielone ozdobione białymi plamkami na całych blaszkach. Kwiaty są w kształcie dzwonkowatym w kolorach czerwonych, w późniejszym okresie kwitnienia nachodzą niebieskim nalotem. Kwitnie od marca do maja. Najlepiej odnajduje się na stanowiska półcienistych lub cienistych, preferuje glebę bogatą w próchnicę, lecz nie za suchą. Dobrze sprawdza się jako roślina na rabaty, jak również do ogrodów naturalistycznych.

byliny kwiatnace w marcu kokoryczKokorzycz pusta (Corydalis cava) – bylina osiągająca maksymalną wysokość do 30 cm. Charakteryzuje się bujnym pokrojem, pędy tworzą zwarte kępy. Kwiaty są w kolorze białym lub purpurowym. Kwitnie od marca do maja. Preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych oraz wilgotnych. Dobrze prezentuje się jako roślina do ogrodów naturalistycznych.

byliny kwitnace w marcu ciemiernikCiemiernik biały (Helleborus niger) – bylina rosnąca do 30 cm wysokości. Charakteryzuje się dużymi, białymi kwiatami (nazwa łacińska Helleborus niger, czyli dosłownie ciemiernik czarny, pochodzi od koloru korzeni rośliny). Preferuje gleby wilgotne, wapienne oraz stanowiska półcieniste lub cieniste. Zdarza się, że może być podatny na przymrozki. Odpowiednia pielęgnacja zapewni długowieczność rośliny. Nadaje się na rabaty, skalniaki, ale także jako element ozdobny ogrodu naturalistycznego. Bardzo ważna informacja – jest to roślina trująca!

byliny kwitnace w marcu gesiowkaGęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) – to zimozielona, niewysoka bylina, tworząca poduszkowate grupy. Kwitnie na biało, tworząc jasne kobierce. Gęsiówka kaukaska wraz z podobnym gatunkiem- gęsiówką alpejską są doskonałymi roślinami do alpinariów i ogrodów skalnych.

 

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?