Home Rośliny Domowej roboty nagietkowa oliwka na choroby skóry.

Domowej roboty nagietkowa oliwka na choroby skóry.

by PoradyOgrodnicze.pl
Domowej roboty nagietkowa oliwka na choroby skóry.

Domowej roboty nagietkowa oliwka na choroby skóry.

Nagietek to piękna żółta lub pomarańczowa roślina kwitnąca aż do później jesieni.

Masz więc całe lato i jesień, aby skorzystać z jej niezwykłych zdrowotnych i pielęgnacyjnych właściwości. Roślina ta była już przez nasze prababcie z powodzeniem używana do leczenia chorób skóry i pielęgnacji odmładzającej skórę.

Wyciągi z nagietka mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, łagodzą podrażnienia skóry i przyśpieszają gojenie się ran. Warto więc przygotować sobie nagietkową oliwkę do pielęgnacji skóry i skorzystać z niezwykłych właściwości tej pięknej rośliny.
Najpierw zbierz pełen litrowy słoik kwiatów nagietka.

Najlepsze będą takie z własnego ogrodu lub od zaprzyjaźnionej sąsiadki z działki. Musisz mieć pewność, że na rośliny nie zastosowano żadnych środków chemicznych. Kwiaty nagietka trzeba najpierw lekko podsuszyć. Rozłóż je więc na papierze i pozostaw w przewiewnym miejscu. Po 1-2 dniach powinny być już wystarczająco wysuszone do celów kosmetycznych. Następnie włóż kwiaty do garnka i zalej je oliwą, w taki sposób, aby było jej około 5 centymetrów ponad kwiatami.

Teraz podgrzewaj oliwę z nagietkami na maleńkim ogniu przez 4-5 godzin, uważając, by oliwa się nie zagotowała. Przez ten czas oliwka powinna nabrać pięknego pomarańczowego koloru, a jej aromat powinien unosić się w całym domu. Gotową oliwkę odstaw z ognia i pozostaw do wystudzenia. Kiedy będzie już całkowicie zimna, przelej ją do szklanej butelki, najlepiej takiej z ciemnego szkła, i szczelnie zakręć. Specyfik możesz przechowywać w lodówce przez około pół roku.
Oliwki używaj do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. W razie wysypki, zranienia czy podrażnień skóry możesz jej także użyć do zrobienia leczniczego kompresu na skórę. W tym celu namoczony w jej gazik przyłóż na skórę na około 20 minut. Po tym czasie delikatnie wytrzyj nadmiar oliwki chusteczką higieniczną. Z pewnością zauważysz szybką poprawę, a Twoja skóra będzie Ci wdzięczna.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?