Home Rośliny Naparstnica purpurowa – Digitalis purpurea

Naparstnica purpurowa – Digitalis purpurea

by PoradyOgrodnicze.pl
Naparstnica purpurowa - Digitalis purpurea

Naparstnica purpurowa to okazała roślina dwuletnia o pięknych, dużych kwiatostanach. Dorasta w naszych warunkach nawet do 130cm wysokości. Nazwa naparstnicy wzięła sie od kształtu kwiatów, które przypominaja kolorowe naparstki.

Naparstnica purpurowa w pierwszym roku po wysianiu tworzy gęstą rozetę liści o jajowato-lancetowatym kształcie. W drugim roku wyrasta z niej naparstnica purpurowadługi pęd, na którym pojawia się okazały kwiatostan o różowo-fioletowej barwie, czasami z białawymi wstawkami. Wewnątrz kwiaty są nakrapiane, co ma duże znaczenie w zapylaniu rośliny przez owady. Kwiaty osadzone są na krótkich ogonkach i wdzięcznie zwisają z pędu. Naparstnica purpurowa najbardziej ozdobnie wygląda od czerwca do sierpnia, kiedy przypada czas jej pełnego kwitnienia. Jednakże ścięcie przekwitających kwiatostanów może wydłużyć ten okres o 2-3 tygodnie. Czasami roślina o ściętych kwiatostanch zakwita także w kolejnym, trzecim roku uprawy, ale kwitnienie nie jest wtedy bardzo bujne.

Nasiona naparstnicy purpurowej wysiewamy do doniczek od kwietnia do maja, a na stałe miejsce przesadzamy wczesną jesienią. Naparstnica purpurowa najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, potrzebuje żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej gleby.

Gatunek idealnie sprawdza się na rabatach bylinowych, w nasadzeniach naturalistycznych oraz w ogrodach skalnych. Pewną wartość ozdobną posiadają także ścięte kwiatostany, które w wazonach moga zdobić wnętrze domu. W naszych warunkach klimatycznych naparstnica purpurowa jest mrozoodporna, występuje w polskich górach- Sudetach i Karpatach.

naparstnica purpurowa albaDo najładniejszych odmian należą:

naparstnica purpurowa 'Alba’ – białe kwiaty

naparstnica purpurowa 'Foxy Hybrids’ – wysokośc do 90cm, kwiay o barwach mieszanych

naparstnica purpurowa 'Sutton’s Apricote’ – kwiaty barwy bladoróżowej, z pomarańczowym rumieńcem, wysokośc do 90cm, kwitnie juz w maju

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?