Home Rośliny Ogrody zimowe – przedłużamy sezon

Ogrody zimowe – przedłużamy sezon

by Anna Ziółkowska
Ogrody zimowe

Ogrody zimowe są wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają otaczać się zielenią przez cały rok. Podczas projektowania takiego ogrodu, warto zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia i światło słoneczne, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju roślin, również zimową porą.

Aby ogród ten tętnił życiem przez cały rok, należy tak rozmieszczać gatunki roślin, aby słońce padające z różnych stron, dostarczało im wystarczającą ilość światła. Warto zapamiętać, że główną funkcją spełnianą przez ogrody zimowe jest wypoczynek. Odpowiedni dobór gatunkowy i kolorystyczny roślin ogrodu zimowego, zapewni nam długotrwałą przyjemność korzystania z uroków tejże przestrzeni. Ogrody zimowe warto wzbogacić o rośliny, takie jak: drzewko cytrynowe, kaktus, bluszcz, paproć, azalia indyjska, gardenia, fikus Benjamina czy też zamiokulkas.

Ogrody zimowe

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty sezonowe w jakich będą rozwijać się rośliny ogrodu zimowego , należy zapewnić im odpowiednie wietrzenie. Szklana konstrukcja, z której zbudowany jest ogród zimowy, latem nagrzewa się do wysokich temperatur, które mogą powodować obumieranie roślin i nadmierną suszę. Również zbyt duże nasłonecznienie może przyczynić się do pogorszenia ich stanu, a nawet „ugotowania”. Tworzenie zacienienia spowoduje też, że nie będą szybko tracić wody w lecie, co również jest istotne przy utrzymaniu wysokiego standardu ogrodu zimowego. Podczas upalnych dni zaleca się poranne podlewanie roślin w ogrodzie, ponieważ ziemia nie jest nagrzana i parowanie jest mniejsze niż w ciągu reszty dnia. W okresie zimy, wystarczy dostarczyć im odpowiednią ilość wody 2-3 razy w tygodniu, najlepiej co 2 dni.

Temperatura, która w ogrodzie zimowym stworzy roślinom optymalne warunki rozwoju, wynosi 20°C. Zimą, temperatura ogrodu może wynosić 10°C, dzięki czemu będziemy mogli przechować rośliny z ogrodu, które nie są odporne na mróz. Jednakże taka temperatura nie jest odpowiednia do przebywania w zimowym ogrodzie, a utrzymanie optymalnej temperatury takiego ogrodu wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania. Ogrody zimowe nie są zatem oszczędnym rozwiązaniem, ale rachunki za energię z pewnością zostaną zrekompensowane niepowtarzalną atmosferą i nastrojem, które w nich panują.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?