Home Rośliny Platan klonolistny – Platanus x acerifolia

Platan klonolistny – Platanus x acerifolia

by PoradyOgrodnicze.pl
Platan klonolistny - Platanus x acerifolia

Platan klonolistny (Platanus x acerifolia) (syn. Platanus x hispanica 'Acerifolia’; Platanus x hybrida) to monumentalne, pokaźne drzewo dorastające w Polsce do 25 metrów wysokości po wielu latach. Do najbardziej ozdobnych części drzewa, bez wątpienia należą ładne, okazałe, błyszczące i intensywnie zielone liście oraz kora.

platan klonolistny

Liście platana klonolistnego są duże, do 25cm, klapowane i podobne do liści klona pospolitego. Kora platana jest wyjątkowo ozdobna. Ma zielono-oliwkowo-szarą barwę i łuszczy się łaciato. Szczególnie ozdobnie kora prezentuje się zimą i jest ładnym elementem zimowych ogrodów.
Platan klonolistny posiada także ładne owoce, pojawiające się w październiku. Owłosione kulki o średnicy 2-3 cm na długiej szypułce, pozostają na drzewach nawet do wiosny.

platan klonolistny

Platan klonolistny preferuje głębokie, żyzne, świeże lub wilgotne gleby. Najbujniej rośnie na stanowiskach słonecznych. Jest dobrym drzewem do ogrodów miejskich, dzięki tolerancji na zanieczyszczone i suche powietrze. W ogrodach przydomowych wymaga dużej ilości miejsca, aby korona mogła swobodnie rosnąć. Pięknie sprawdza sie jako soliter, dzięki gęstej i szerokiej koronie.

W naszych warunkach klimatycznych platan klonolistny jest w pełni mrozoodporny. Znosi także cięcie, dzięki czemu koronę można do pewnego stopnia formować.

Do najpopularniejszych odmian należą:

platan klonolistny (Platanus x acerifolia) 'Alphen’s Globe’- drzewo o regularnej, kulistej koronie, często ogławiane, niskie, do 5-7 metrów wysokości

platan klonolistny (Platanus x acerifolia) 'Pyramidalis’- drzewo o piramidalnej, wąskiej koronie

 

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?