Home Rośliny Rośliny kwitnące na fioletowo

Rośliny kwitnące na fioletowo

by Marcin Kalinowski
PoradyOgrodnicze.pl - Rośliny kwitnące na fioletowo

Rośliny kwitnące na fioletowo to pewny wybór i od kilku lat wysoko ceniony przez projektantów materiał szkółkarski. Chcesz, by i Twój ogród rozkwitł fioletowymi barwami? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie rośliny ogrodowe masz do wyboru. Odkryj piękno fioletowych kompozycji kwiatowych!

Rośliny kwitnące na fioletowo – astryPoradyOgrodnicze.pl - Rośliny kwitnące na fioletowo - astry
To jedne z najbardziej popularnych i cenionych przez ogrodników kwiatów. Wysokie astry nowoangielskie i nowobelgijskie rozkwitają zazwyczaj pod koniec września i zdobia ogrody do pierwszych przymrozków. Rośliny te idealnie sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych – są odporne na mróz. Najlepiej rosną na słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach. Ich odmiany różnią się wysokością i barwą kwiatów (białe, różowe, liliowe, fioletowe, łososiowe). Astry bylinowe są mało wymagające. Głównym problemem w ich uprawie bywają choroby grzybowe (szara pleśń i mączniak prawdziwy), rzadziej mszyce.

Rośliny kwitnące na fioletowo – bodziszek kantabryjski
Bylina prosta w uprawie, mało wymagająca, zdrowa, odporna na mróz i krótkotrwałe okresy suszy. Idealnie sprawdza się w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Najciekawiej prezentuje się w grupach, kiedy sadzi się od 3 do 7 sztuk na 1 m2. Sprawdza się do zadarniania gleby pod świetlistymi koronami drzew oraz do sadzenia wzdłuż ścieżek i alejek spacerowych.

Rośliny kwitnące na fioletowo – liatra kłosowa
Roślina cebulowa o dekoracyjnych, długich i grubych kwiatostanach w kolorze fioletowym, białym lub różowym. Kwitnie od lipca do września.
Liatry najlepiej rosną w miejscach słonecznych, ale znoszą również półcień. Nie mają dużych wymagań co do gleby – dobrze rosną na glebach piaszczystych i suchych i mało zasobnych w składniki pokarmowe. Uprawa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy nawożenia.

Rośliny kwitnące na fioletowo – bratek (Fiołek) ogrodowyPoradyOgrodnicze.pl - Rośliny kwitnące na fioletowo - bratek
To jedna z najpopularniejszych roślin zdobiących ogrody jak również balkony. Ta dwuletnia roślina zaczyna kwitnąć już jesienią w roku wysiewu, jednak główna pora kwitnienia bratków ogrodowych przypada na okres od marca do czerwca roku następnego. Roślina ceniona jest przede wszystkim z uwagi na ciekawą barwę kwiatów, które cechuje aksamitny połysk i lekki zapach oraz długie kwitnienie.
Roślinę można sadzić na rabatach (nadaje się  również do tworzenia obwódek rabat), w skrzynkach i donicach balkonowych.

Rośliny kwitnące na fioletowo – przetacznik
Bylina ma wzniesioną łodygę i grubo karbowane liście. Kwiaty przetacznika są zebrane w nierozgałęzione, wąskie grona. Najlepiej sprawdza się w miejscach słonecznych i suchych oraz na przepuszczalnych glebach.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?