Home Rośliny Rośliny do oczka wodnego

Rośliny do oczka wodnego

by Paula Kliś
Rośliny do oczka wodnego

Staw w ogrodzie bądź wodne oczko jedne z ciekawszych ozdób każdego ogrodu. Woda w ogrodzie przynosi w ciepłe dni ulgę i daje poczucie relaksu, a także poprawia mikroklimat. Żeby staw bądź oczko wodne prezentowały się ciekawie, warto obsadzić je roślinami wodnymi. Zobaczcie listę ciekawych roślin sprawdzających się do oczka wodnego.

Rośliny do oczka wodnego – knieć błotnaPoradyOgrodniczepl - Rośliny do oczka wodnego - Knieć  To jeden z najbardziej popularnych kaczeńców. Jego czas kwitnienia przypada od marca do maja. Świeża ma w sobie anemoninę, która w dużych ilościach bywa toksyczna, dlatego nie należy sadzić rośliny nad brzegiem oczka, jeśli w pobliżu mogą się znajdywać dzieci. Kaczeniec nie jest wymagający pod względem gleby. Wystarczy, że będzie ona stale podmokła. Jest rośliną miododajną.

Rośliny do oczka wodnego – krwawnica pospolita Bagienna roślina odporna na niskie temperatury. Na każdej z łodyg pojawia się smukły kwiatostan o barwie liliowej. Najlepiej sprawdza się w miejscach słonecznych, na brzegach wód lub próchnicznych wilgotnych rabatach. Czas kwitnienia od czerwca do sierpnia. Roślina, tak jak w poprzednim przypadku, jest miododajna.

Rośliny do oczka wodnego – sit  Wyróżnia się wąskimi, trawiastymi listkami. Tworzy gęste kępy, które wyrastają do 120 cm. Doskonale sprawdza się w miejscach wilgotnych, słonecznych lub półcienistych. Nie jest wymagająca jeśli chodzi o glebę – dobrze sprawdza się w płytkiej wodzie i ubogim podłożu.

Rośliny do oczka wodnego – okrężnica bagienna Podobnie jak sit, lubi wody płytkie. Sprawdza się w słonecznych miejscach i torfowym podłożu. Bez problemu rośnie w wodzie stojącej jak i lekko płynącej.

Rośliny do oczka wodnego – grzybień (lilia wodna) PoradyOgrodniczepl - Rośliny do oczka wodnego - Lilia wodnaW warunkach naturalnych grzybień jest pod ochroną. Liście rośliny unoszą się na powierzchni wody tworząc estetyczny efekt. Przed wysychaniem roślinę chroni warstwa śluzu znajdująca się na spodzie. Rozkwita od czerwca do października, jednak wymaga temperatury wyższej niż 18 stopni C. Kwiaty otwierają się w trakcie dnia i nie są trwałe.

Rośliny do oczka wodnego – kosaciec Popularna roślina pojawiająca się na brzegach słodkich wód i na podmokłych łąkach. Dorasta nawet do 2 m wysokości, ale większość odmian ogrodowych nie uzyskuje więcej niż 70cm wysokości. Czas kwitnienia przypada od maja do lipca. Ma przyciągające wzrok kwiaty, o różnych barwach u różnych odmian – najczęściej żółte i fioletowe

Rośliny do oczka wodnego – pistia rozetkowata Bardzo ciekawa roślina o dużych, zielonych liściach. Korzyścią jest fakt, że oczyszcza wodę i zabezpiecza oczko przed rozrastaniem się glonów. Pamiętaj, by ją trzymać z dala od wody tryskającej z fontanny lub kaskady, ponieważ nie lubi zraszania. Ponieważ nie zimuje w polskim klimacie, jesienią możesz ją wykorzystać na kompost.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?