Home Projektowanie Rośliny zimozielone w ogrodzie

Rośliny zimozielone w ogrodzie

by Anna Ziółkowska
rosliny zimozielone

Rośliny zimozielone w ogrodzie są ważnym jego elementem, który nadaje mu strukturę i ciągłość przez okrągły rok. Zima jest tą porą, podczas której większość roślin traci liście, by móc przygotować się do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacyjnego na wiosnę. Ogród wypełniony jest odcieniami szarości, niekiedy pokrywa go śnieżny puch lub co gorsze- szarobura breja. Dni są coraz krótsze i niedobór światła oraz zieleni nie sprzyjają naszemu samopoczuciu. Niektóre drzewa i krzewy pozostają jednak zielone przez całą zimę.

Z uwagi na słabszą odporność na warunki klimatyczne w Polsce, rośliny zimozielone, potrzebują stanowisk ciepłych i osłoniętych od wiatrów. W szczególności osłabiają je wiatry wschodnie, które są mroźne i suche. Zamarznięta gleba uniemożliwia swobodne pobieranie wody i  substancji odżywczych, potrzebnych roślinom zimozielonym do życia. Mimo to cieszą się uznaniem, ponieważ zdobią ogród barwą liści przez cały rok. Oto kilka gatunków roslin zimozielonych, które sprawdzą się niemal w każdym ogrodzie.

Dni są coraz krótsze i niedobór światła oraz zieleni nie sprzyjają naszemu samopoczuciu. Niektóre drzewa i krzewy pozostają jednak zielone przez całą zimę.

rosliny zimozielone

Dyskretny kwiat barwinka pospolitego

Barwinek pospolity (Vinca minor) – jedyny gatunek barwinka występujący dziko w Polsce. Liście są barwy ciemnozielonej, błyszczące, podłużne o kształcie eliptycznym. W czasie kwitnienia charakteryzuje się niebieskimi lub fioletowymi kwiatami, o rozłożystych kielichach. Istnieje wiele odmian barwinka różniących się zabarwieniem liści oraz kolorem kwiatów. Na uwagę zasługuje między innymi odmiany 'Illumination’, 'Atropurpurea’ czy 'Argenteovariegata’.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – gatunek wiecznie zielonego pnącza. Naturalnie występuje w polskich lasach. Liście układają się skrętolegle, są błyszczące. Charakterystyczną cechą liści jest ciemna barwa z widoczną jasnożółtą siatką nerwów. Uformowane są sercowato w 3 do 5 trójkątnych klap, tępe u nasady.  Występuje w wielu odmianach, które między innymi różnią się kształtem i kolorem blaszki liścia, np. 'Goldheart’. Wspaniałą alternatywą mogą stać się kompozycje z pnączy na ścianach budynków, pergolach, jak i również pni dużych drzew.

rosliny zimozieloneBukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – krzew osiągający maksymalną wysokość 3 m, o gęstym pokroju kulistym. Liście charakteryzują się ciemnozieloną barwą, są błyszczące i gęsto rozstawione na pędach. Roślina zimozielona, która idealnie nadaje się do formowania wysokich i niskich żywopłotów. Krótko i równo przystrzyżone przy krawędziach głównych ścieżek, wzmacniają geometrię ogrodu w stylu nowoczesnym.

rosliny zimozieloneIrga Dammera (Cotoneaster dammeri) – krzew z rodziny różowatych, naturalnie występujący w Chinach. Charakteryzuje się płożącym pokrojem i ciemnozieloną barwą błyszczących eliptycznych liści. Wiosną zdobi ogród białymi, małymi kwiatami. Z uwagi na jej gęsty i rozłożysty pokrój, można przyozdobić nią skarpy, rabaty, a także szczyty krawędzi murków.

 

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?