Home Pielęgnacja ogrodu Domowe sposoby na mszyce

Domowe sposoby na mszyce

by Paula Kliś
Domowe sposoby na mszyce

Domowe sposoby na mszyce

Jeśli w Twoim ogrodzie pojawiły się te małe uciążliwe szkodniki, a Ty stronisz od chemicznych środków ochrony roślin, koniecznie przeczytaj nasze domowe sposoby na mszyce.

Zwalczanie mszyc nie należy do prostych zadań, przede wszystkim z uwagi na bardzo dużą płodność samic i pojawianie się w jednym sezonie wielu pokoleń. Pierwsze mszyce można zauważyć w ogrodzie już na początku sezonu wegetacyjnego, wczesną wiosną.
Bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać czy mszyce zaatakowały ogród i w przypadku ich obecności szybko zareagować.

Domowe sposoby na mszyce – Szkodliwość mszyc dla roślin
Szkodniki te pojawiają się zarówno w ogrodach ozdobnych jak i warzywach czy kwiatach domowych. Mszyce nie tylko wysysają soki z roślin i zanieczyszczają je spadzią, ale również przenoszą niebezpieczne wirusy.
Mimo niepozornego wyglądu i niewielkiego rozmiaru (od 2 do 5 mm) potrafią wyrządzić wiele szkód roślinom.

Żerowanie mszyc może spowodować zahamowanie wzrostu rośliny, zniekształcenia młodych pędów i spadek jakości plonu u roślin warzywnych bądź owocowych, a także mniej intensywne kwitnienie u roślin ozdobnych.
ants-1271768_960_720
Domowe sposoby na mszyce – Zacznij działać jak najszybciej
Kiedy mszyce niespodziewanie pojawią się w ogrodzie możemy nie mieć czasu na szukanie w sklepach odpowiedniego preparatu, dlatego warto wykorzystać to, co jest pod ręką.

Wśród naturalnych sposobów na mszyce warto wykorzystać rośliny, których mszyce nie lubią. Należą do nich: czosnek, cebula, lawenda i mięta.
Należy także mieć na uwadze, że rośliny tego samego gatunku posadzone w większych skupiskach tworzą doskonałe miejsce do żerowania i rozwoju mszyc, a ich zwalczanie jest trudniejsze niż w przypadku nasadzeń wielogatunkowych. Jeśli w ogrodzie będą rozproszone, staną się dla nich mniej dostępne.
Pomiędzy grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są często atakowane przez mszyce, posadź rośliny, które je odstraszają.

Domowe sposoby na mszyce – Wywar z cebuli

Aby pomóc roślinom zaatakowanym przez mszyce przygotuj wywar z cebuli.domowe sposoby na mszyce Ok. 80 gram cebuli pokrój w drobne kawałki i zalej 10 litrami wody. Cały wywar zagotuj przez 30 min na niewielkim ogniu.
Wywar ostudź, przelej do opryskiwacza i wykonaj oprysk.
Co ciekawe, wywar ten doskonale sprawdza się również w przypadku chorób grzybowych roślin.

Domowe sposoby na mszyce – Czosnek w walce z mszycami
Kolejnym z ciekawych i wartych wypróbowania sposobów na mszyce, jest wyciąg na bazie czosnku.
Aby go wykonać przeciśnij przez praskę 15 dag czosnku i zalej 8 litrami wody. Mieszankę odstaw na 24 godziny. Po tym czasie wyciąg nadaje się do użycia.
Tak jak w przypadku wywaru z cebuli, przelej wywar do opryskiwacza i wykonaj opryskiwanie.

Domowe sposoby na mszyce – Mniszek lekarskidomowe sposoby na mszyce

Bardzo dobrym sposobem na walkę z tymi szkodnikami jest także wyciąg z mniszka lekarskiego (popularnie nazywanego mleczem).
Zbierz ok 40 dag liści mniszka i zalej 10 l wody. Całość pozostaw na 3 godziny i wykonaj oprysk.

Przechowywanie
Pamiętaj, że domowy wyciąg na mszyce, należy zużyć tuż po jego wykonaniu. Wywary można przechowywać przez ok. 2 miesiące w szczelnie zamkniętym pojemniku, pozostawionym w zacienionym miejscu.

1 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?