Home Projektowanie Fontanna w ogrodzie – pomysły

Fontanna w ogrodzie – pomysły

by Jarek Budka
Fontanna w ogrodzie

Fontanna w ogrodzie to element, który od wieków jest chętnie wykorzystywany. Fontanna, bez względu na to, czy tworzy wysoki pióropusz czy też niewielki, bulgoczący strumień, zdobi i wspaniale charakteryzuje przestrzeń w ogrodzie.  Możesz ją umieścić w stawie, oczku wodnym lub zamontować na specjalnym ozdobnym postumencie.

Fontanna w oczku wodnymPoradyOgrodnicze.pl - Pomysły na fontannę w ogrodzie - fontanna oczko wodne
W przypadku fontanny montowanej w wodnym oczku urządzenie pobiera wodę bezpośrednio ze zbiornika. W zależności od tego jaki rodzaj końcówki wybierzesz, strumień może przybrać formę kielicha bądź bicza.

Fontanna kąpielowa
Najmłodsi z pewnością docenią fontannę, w której będą mogli się wypluskać.
W niewielkich oczkach wodnych pompka może zostać w oczku, na cokole. W większych dyszę najczęściej umiejscawia się w stawie, a pompkę na brzegu.
Wersja fontanny kąpielowej najlepiej jeśli jest wyposażona w maty antypoślizgowe, które zagwarantują bezpieczną zabawę. Ważne także by była dość płytka.

Kaskada i wodospad PoradyOgrodnicze.pl - Pomysły na fontannę w ogrodzie - fontanna2
Woda spadająca z pewnej wysokości sprawia, że ogród nabiera ciekawego charakteru.
Fontanna kaskadowa najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie uliczny hałas i miejski zgiełk utrudniają relaks i odpoczynek.
Decydując się na kaskadę lub wodospad najlepiej inspirować się przyrodą. Warto użyć kamienie znajdujące się w okolicy.  Ciekawy efekt tworzą również konstrukcje wykonane z kamieni ciosanych, cegły klinkierowej bądź drewnianych bali.

Fontanna przyścienna
Przyścienne ujęcie wody daje nie tylko wspaniały efekt wizualny, ale jest także bardzo funkcjonalne.
Rozwiązanie takie sprawdzi się nawet w przypadku niewielkich ogrodów. Najczęściej jest to ozdobna płyta z ciekawym elementem, z którego wyłania się woda, połączona z misą, do której woda odpływa. Obudowa wodopoju jest instalowana na murze. Możesz ją podłączyć do ujęcia wody bądź stworzyć obieg zamknięty. W przypadku drugiego rozwiązania, do muru (na którym będzie znajdował się wodopój) musisz mieć dojście z obu stron. Za ścianą umieszcza się zbiornik na wodę, a w nim pompę tłoczącą ją przewodem do otworu wylewu.

Fontanna według własnego projektuPoradyOgrodnicze.pl - Pomysły na fontannę w ogrodzie - fontanna pomysłowa
Najbardziej ciekawym wyzwaniem dla miłośników ciekawych ogrodów może być zaprojektowanie własnej fontanny. Inspiracją może być fontanna w formie strumienia tryskającego z kamienia. Aby ją wykonać, należy wywiercić otwór w głazie, a następnie pod nim umieścić zbiornik z wodą i pompkę. W ten banalnie prosty sposób uzyskasz efekt, którego pozazdroszczą sąsiedzi.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?