Home Rośliny Niecierpek balsamina – Impatiens balsamina

Niecierpek balsamina – Impatiens balsamina

by Anna Ziółkowska
Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina (Impatiens balsamina) to wdzięczna i bardzo ozdobna roślina. Należy do rodziny niecierpkowatych- Balsaminaceae. Naturalnym miejscem występowania tego gatunku rośliny kwiatowej jest Wschodnia Azja. Należy do roślin jednorocznych, co oznacza, że w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego roślina kiełkuje z nasion, wzrasta, wydaje kwiaty i nasiona, a następnie obumiera. Niecierpek balsamina osiąga od 20 do 75 cm wysokości. Możemy też spotkać odmiany karłowe, które osiągają maksymalną wysokość 15-20 cm.

Niecierpek balsamina kwitnie dość długo, bo od lipca do września. Jego kwiaty są barwy białej z lekką domieszką różu lub czerwieni. Osadzone są wzdłuż łodygi w kątach liści. Kwiaty wyposażone są w ostrogę przypominającą hełm. Liście niecierpka balsamina mają długość 9 cm, są lancetowate, na pędzie ułożone skrętolegle, a na brzegach ząbkowane. W okresie dojrzałości nasion możemy zaobserwować zjawisko pękania torebek. Niecierpek balsamina jest rośliną lubiącą ciepłe, osłonięte od wiatru miejsca. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, bogate w materię organiczną. Najlepiej jest sadzić niecierpki w większych grupach. Należy uważać na przymrozki, na które bardzo wyraźnie reaguje. Przy zbyt dużej wilgotności gleby może pojawić się szara pleśń. Rośliny nie wymagają żadnych cięć pielęgnacyjnych. Niecierpek balsamina idealnie sprawdza się jako roślina rabatowa. Ze względu na pastelowe barwy kwiatów, można stworzyć wielobarwne kompozycje w ogrodzie. Bardzo dobrze sprawdza się jako roślina do pojemników i doniczek, a odmiany karłowe do tworzenia kwiatowych dywanów lub kompozycji.

Wysiew nasion odbywa się w marcu. Wsadzamy je do płaskich misek pod szkłem, najlepiej w miejscu chłodnym, takim jak szklarnia czy ogród zimowy. Możliwe jest przesadzanie go jeszcze w kwietniu. Od połowy maja możemy wysadzić rozsadę na docelowe stanowisko. Najważniejsze jest, aby nawozić go regularnie w okresie wegetacji, dzięki czemu będzie obficie kwitł.

Odmiany niecierpka balsamina – Impatiens balsamina:

Impatiens balsamina  'Blutenbusch’ – różne kolory kwiatów, pełne, wysokość maksymalna 50 cm

Impatiens balsamina 'Rosenmischung’ – różne kolory kwiatów, duże, pełne,  maksymalna wysokość 70 cm

Impatiens balsamina 'Kamelienprachtmischung’ – różne kolory kwiatów, duże, pełne, maksymalna wysokość 60 cm

 

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?