Home Projektowanie Obrzeże trawnika – Jakich materiałów użyć?

Obrzeże trawnika – Jakich materiałów użyć?

by PoradyOgrodnicze.pl
Obrzeże trawnika

Obrzeże trawnika to istotny element dekoracyjny każdego ogrodu. Obrzeże zapewnia oddzielenie rabat od murawy. Ponadto, element ten pomaga utrzymać porządek i niezmienny zarys przestrzenny w poszczególnych częściach ogrodu.
Jakich materiałów użyć, aby wykonać piękne obrzeże trawnika? Przeczytajcie.

Obrzeże trawnika z drewna
Obrzeże trawnika możesz wykonać używając drewnianych rollborderów – to półokrągłe lub okrągłe w przekroju paliki połączone drutem, które wkopywane są w ziemię. Rollbordery prezentują się bardzo estetycznie i  możesz je ułożyć w dowolnych konfiguracjach. Innym pomysłem mogą być płotki połączone na sztywno. Ostro zakończone paliki ułatwiają montaż w glebie, jednak nie dają tak dużo możliwości aranżacyjnych jak rollbordery. Jeśli rozważasz obrzeże z ażurowych płotków miej na uwadze, że mimo ciekawego efektu, nie ograniczają rozrastania się trawnika na sąsiednie rabaty.
Niestety żywotność drewna mającego bezpośredni kontakt z glebą to 3-5 lat i trzeba liczyć się z wymianą takiego obrzeża. Cena jest jednak kusząca.

PoradyOgrodnicze.pl - Jakich materiałów użyć do wykonania obrzeży trawnika - kostkaObrzeże trawnika z kostek i krawężników
Obrzeże wykonane z betonowych elementów mimo, że nie prezentuje się bardzo efektownie stanowi bardzo trwałe rozwiązanie. Jest solidne i odporne na uszkodzenia.
Żeby je wykonać możesz użyć kolorowej kostki Bauma, dostępnej w różnych wzorach czy barwach. Dobrym pomysłem będą również gotowe krawężniki.
Obrzeże trawnika z krawężników nie jest proste i jego wykonanie zajmuje sporo czasu, jednak właściwie zamontowane może służyć nawet kilkadziesiąt lat.

 

Obrzeże trawnika z kamieni PoradyOgrodnicze.pl - Jakich materiałów użyć do wykonania obrzeży trawnika - kamień
Obrzeże wykonane z kamienia nie tylko wygląda bardzo ciekawie, ale także jest bardzo trwałe. Kamień doskonale sprawdzi się w ogrodach o nieformalnym stylu. Wadą tego rozwiązania jest dość wysoka cena kamienia. Jeśli zależy Ci na niskobudżetowym rozwiązaniu, zamiast wysokiej klasy granitu możesz użyć otoczaków znalezionych na polu bądź w pobliskim lesie. Najważniejsze jest takie dobranie rodzaju kamienia, aby w harmonijny sposób podkreślił charakter ogrodu.

Obrzeże trawnika z tworzyw sztucznych
Obrzeże możesz także wykonać używając m.in. falistej taśmy z tworzywa sztucznego lub specjalnych L-kształtnych obrzeży mocowanych do ziemi szpikulcami. Rozwiązanie takie jest dość tanie i pozwala na formowanie dowolnych kształtów. Pamiętaj, że taśmy mogą stanowić utrudnienie w koszeniu trawy, ponieważ są dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

obrzeże trawnikaObrzeże trawnika ze stali Corten

Nietypowym, ale bardzo oryginalnym materiałem na obrzeże trawnika jest stal Corten. Doskonale podkreśla i kontrastuje z trawnikiem. Stal występuje jako blacha o różnej grubości, z której laserowo wycinać można dowolne kształty. Niestety jest to nadal materiał dość mało popularny w Polsce i drogi. Każdy element wykonany z Cortenu wymaga indywidualnego projektowania i wykonania, więc jest to rozwiązanie bardzo rzadko spotykane. Niestety.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?