Home Urządzenia ogrodowe Obrzeże trawnikowe

Obrzeże trawnikowe

by PoradyOgrodnicze.pl
Obrzeże trawnikowe

Obrzeże trawnikowe

Projektując i zakładając ogród często jego powierzchnię dzielimy na mniejsze wnętrza, kwatery i powierzchnie pełniące rozmaite funkcje. Przestrzeń podzielona na mniejsze fragmenty jest ciekawsza, mniej monotonna i bardziej zachęcająca do poruszania się po ogrodzie. Obrzeże trawnikowe pozwala w prosty, ale estetyczny sposób oddzielić, np. kwietną rabatę od powierzchni trawnika.

Obrzeże trawnikowe ma dwie zasadnicze zalety, które przemawiają za jego umieszczaniem w ogrodzie. Pierwsza z nich to ułatwianie koszenia. Musimy pamiętać, że kosiarki to urządzenia o znacznej mocy. Jeśli trawnika od rabaty nie oddziela obrzeże trawnikowe, grozi nam ryzyko uszkodzenia roślin rosnących na rabacie czy rozrzucanie ściółki, lub, z drugiej strony- niedokładne koszenie. Drugą zaletą stosowania obrzeży jest estetyka. Wizualne oddzielenie obszarów sprawia wrażenie przestrzeni czystej, uporządkowanej. Ponadto obrzeże uniemożliwia wrastanie trawy w powierzchnię rabaty.

Obrzeże trawnikowe możemy wykonać z niezliczonych materiałów- począwszy od najtańszych listw z tworzyw sztucznych, betonowych prefabrykatów, przez cegły klinkierowe, kamień naturalny, a nawet drewno. Każdy producent ma w swej ofercie gotowe rozwiązania, które są łatwe w układaniu i szybko dają dobry efekt. Musimy jednak pamiętać o kilku szczegółach, jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż.

1) Obrzeża z materiałów mineralnych (beton, kamień, cegła) zawsze układamy na podsypce cementowo-piaskowej. Warstwa kilku centymetrów usztywni konstrukcję zapobiegając jej przemieszczaniu się i odkształceniom w trakcie prac ogrodowych.

2) Obrzeże drewniane musi być właściwie zaimpregnowane. Drewno jest materiałem podlegającym korozji biologicznej, a jednocześnie jego ceny bywają znaczne. Aby oszczędzić sobie dodatkowych wydatków, zadbajmy by drewno było odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.

3) Przed przystąpieniem do układania obrzeża zaplanujmy dokładnie jego przebieg i wyliczmy ilość potrzebnego materiału. Najlepiej sporządzić prosty szkic ustalając linię, na której ułożymy obrzeże trawnikowe. Następnie wyznaczamy przebieg tej linii w terenie, np. usypując ją z piasku lub nacinając ziemię szpadlem.

obrzeże trawnikowe4) Pamiętajmy, że obrzeże odgranicza trawnik od rabaty, która często jest ściółkowana, np. korą. Aby kora pozostawała na swoim miejscu, musimy tak ułożyć obrzeże, by jego górna krawędź znajdowała się minimum 2-3 cm ponad powierzchnią gruntu.

5) Na rynku dostępne są elementy obrzeży, w kształcie litery L. Kształt ten jest przeznaczony do takiego układania, by koło kosiarki poruszało się po elemencie twardym obrzeża. Częstym błędem jest układanie elementów odwrotnie, a wtedy nie spełniają one swojej funkcji.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?