Home Projektowanie Pożyteczne owady w ogrodzie

Pożyteczne owady w ogrodzie

by Paula Kliś
Pożyteczne owady w ogrodzie

Pożyteczne owady w ogrodzie – co zrobić, by je zwabić? Każdy ogród jest pełen owadów, nawet jeśli nie zawsze je dostrzegamy i zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Wśród nich znajdziemy nie tylko szkodniki, ale również owady pożyteczne – drapieżniki i zapylacze, które zwalczają szkodniki i przyczyniają się do zawiązywania owoców przez rośliny.

Warto zadbać, by w ogrodzie rosły rośliny rodzime, które stanowią naturalne źródło pożywienia i schronienia pożytecznych owadów. Pamiętaj jednak, że na efekty będzie trzeba poczekać i musi upłynąć trochę czasu nim owady zadomowią się w Twoim ogrodzie. Pocieszeniem jest fakt, że jeśli już raz wybiorą dane miejsce, będą do niego wracać każdego roku.

Jakie pożyteczne owady w ogrodzie możemy spotkać?:

Pożyteczne owady w ogrodzie – Trzmielpożyteczne owady w ogrodzie
W naszym kraju możemy spotkać ok 30 gatunków trzmieli. To bardzo pracowite owady, które rozpoczynają aktywność już we wczesnych godzinach porannych, a kończą dopiero po zmierzchu. Odwiedzają rośliny od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Trzmiele, dzięki specyficznej budowie aparatu gębowego, mogą zapylać rośliny ciężko dostępne dla pszczół – wśród nich np. brzoskwinie, grusze, pigwowce, porzeczki, maliny, pomidory, ogórki, bób, słoneczniki, naparstnice, szałwie czy róże.

Pożyteczne owady w ogrodzie – Pszczoła samotnica
Pszczoła samotnica zapyla zarówno rośliny użytkowe jak również ozdobne. Warto wiedzieć, że pszczoła samotnica nie żyje w społecznościach takich jak pszczoła miodna bądź trzmiele, przez co nie ma naturalnej potrzeby obrony gniazda. Jest niezwykle łagodna i nie musisz się jej obawiać.
Zamieszkuje w norkach pod ziemią, murach domów i w pustych łodygach.

Pożyteczne owady w ogrodzie – Biedronkapożyteczne owady w ogrodzie
Głównym trzonem wiosennego menu biedronek są mszyce. Owady te mogą zjeść przez jeden dzień nawet 200 larw mszyc. Doskonale sprawdzają się także w walce ze szkodnikami takimi jak: mączliki, czerwce, roztocza i miodówki.

Pożyteczne owady w ogrodzie – Ważka
Ważka, zaliczana jest do drapieżników. Poluje w pobliżu rzek i stawów oraz na terenach leśnych. Wyłapuje i zjada trudną do określenia liczbę owadów. Pojawia się także w ogrodach, w których nie ma wody, ponieważ znacznie oddala się od zbiorników wodnych.
Ważki nie tylko chronią rośliny, ale także użytkowników ogrodu ponieważ uwalniają nas od uporczywych komarów czy much. Owady te żywią się również mikroorganizmami wodnymi, skorupiakami, małymi rybkami i larwami płazów.

Aby pożyteczne owady zagościły w naszym ogrodzie, warto sadzić rośliny miododajne, a także skonstruować nieskomplikowany domek dla owadów, w których znajdą schronienie i miejsce do zimowania.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?