Home Pielęgnacja ogrodu Przygotowanie gleby do zimy

Przygotowanie gleby do zimy

by Paula Kliś
Przygotowanie gleby do zimy

Zanim na kartach kalendarza pojawi się zima, warto zatroszczyć się o glebę w ogrodzie. Po zakończeniu sezonu ziemię należy spulchnić i użyźnić. Jesień to bardzo dobry czas by poprawić jakość gleby.
Warto w październiku ją przekopać i zasilić właściwymi nawozami. Jakie prace należy wykonać i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się w jaki sposób przygotować glebę do zimy.

Przygotowanie gleby do zimy – nawożenie poradyogrodnicze-pl-przygotowanie-gleby-do-zimy-przygotowanie-gleby
Podłoże, po oczyszczeniu z resztek roślin, należy wzbogacić nawozami organicznymi. Szczególnie polecany jest obornik, kompost i nawozy zielone. Pamiętaj, że nawóz powinien być dobrze przekopany i wymieszany z ziemią.
Nawożąc glebę jesienią unikniesz ryzyka wypalenia roślin, które może się pojawić, np. w sytuacji kiedy rozsadę przeniesiesz na intensywnie nawiezioną wiosną grządkę.
Nawożenie jesienią pozwala także na dobre rozprowadzenie się w glebie i wypłukanie elementów balastowych.
Decydując się na nawozy organiczne, kompost możesz aplikować bez ograniczeń, jednak w przypadku obornika, warto ominąć miejsca, w których wyrośnie marchew, koper czy seler – pamiętaj, że warzywa te można siać dopiero w drugi rok po nawożeniu obornikiem.
Wartym przetestowania sposobem, na wzbogacenie i poprawienie struktury ziemi, są oziminy. Na poplon ozimy, wysiewany późną jesienią należy wybrać tylko te gatunki, które są odporne na niskie temperatury.
Wykiełkują one jeszcze przed zimą i pomogą w utrzymaniu gruzełkowatości gleby i gromadzeniu wilgoci. Wiążąc azot chronią przed wypłukiwaniem go z gleby.

Przygotowanie gleby do zimy – ziębla
Ziębla to orka przedzimowa. Najczęściej  zabieg wykonywany jest pod wiosenną uprawę warzyw, zbóż i roślin motylkowych. Ziębla pozwala na pozbycie się chwastów oraz spulchnia i napowietrza ziemię. Pamiętaj jednak, że może przyczynić się do wyniszczenia naturalnej ochronnej warstwy podłoża. Ziębla najlepiej sprawdza się w  sytuacjach kiedy dane stanowisko było nawożone naturalnie. Orka płytka przeprowadzana jest na głębokości 10–15 cm, a głęboka na głębokość 25–30 cm.

Przygotowanie gleby do zimy – wapnowanie
Wapnowanie polecane jest w przypadku, kiedy odczyn podłoża jest bardzo kwaśny. Zabieg ten nie tylko zmienia pH, lecz również pozytywnie wpływa na strukturę i jakość gleby. Dobrym czasem na wykonanie wapnowania jest właśnie jesień. Dawki CaO są zależne od odczynu i można skontrolować używając specjalnych mierników. Warto także mieć na uwadze rodzaj gleby.
Orientacyjne dawki nawozów (CaO w kg/10m2):
Dla gleb lekkich:
•        pH do 5,0: 3,5
•        pH 5,1–6,0: 2,5
•        pH 6,1–6,7: 1,5
•        pH 6,8–7,4: 1,0

Dla gleb ciężkich:
•        pH do 5,0: 6,0
•        p: 5,1–6,0: 3,0
•        pH 6,1–6,7: 2,0

0 komentarz
0