Home Pielęgnacja ogrodu Siew nasion roślin jednorocznych

Siew nasion roślin jednorocznych

by PoradyOgrodnicze.pl
Siew nasion roślin jednorocznych

Siew nasion roślin jednorocznych

Wiosną, po ostatnich przymrozkach przychodzi czas na siew nasion kwiatów, które wzejdą już niebawem- za kilka tygodni. Nasiona możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu lub do doniczek, skąd trafią na docelowe stanowisko.

Siew nasion to najtańszy i bardzo prosty sposób na wyhodowanie własnych pięknych roślin. Aby ilość roślin, które wzejdą z nasion była duża, a ich jakość dobra, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach

Siew nasion

Siew nasion do gruntu wiosną musi odbywać się, gdy jesteśmy pewni, że przymrozki już nie wrócą. Nawet nieduże mrozy mogą skutecznie zmniejszyć liczbę kiełkujących siewek. Można przyjąć datę 14 kwietnia za dość bezpieczny termin.

Przed przystąpieniem do siewu wybieramy dogodne stanowisko i dokładnie oczyszczamy je z chwastów oraz zanieczyszczeń. Teren następnie wyrównujemy i delikatnie ubijamy. Wybór stanowiska ma znaczący wpływ na wybór gatunków do siewu. Jeśli fragment działki jest słoneczny, to wybierzemy inne gatunki, niż na poletko zacienione. Na saszetkach z nasionami znajdziemy dokładne wskazania dotyczące stanowiska.

Po oczyszczeniu stanowiska przychodzi na sam siew nasion. Nasionka umieszczamy we wcześniej przygotowanych bruzdach, które wykonać możemy kijkiem lub odwróconą częścią grabi. Bruzdy wykonujemy co kilka centymetrów i umieszczamy w nich nasiona. Duże- pojedynczo, a mniejsze posypowo po kilkanaście. Nasiona przykrywamy następnie cienką, centymetrową warstwą gleby i dokładnie podlewamy.

Po 2-3 tygodniach możemy spodziewać się, że pierwsze nasiona wykiełkują. Jako, że nasiona wysialiśmy dość gęsto z uwagi na fakt niepełnego kiełkowania wszystkich nasion, teraz musimy je nieco przerzedzić. Czynność tę nazywamy pikowaniem i polega ona na usunięciu siewek, aby zrobić miejsce dla pozostałych roślin. Usunięte siewki możemy przesadzić do doniczek lub skompostować. Docelowo, rośliny powinny mieć około 10cm wolnej przestrzeni wokół, aby zbytnio ze sobą nie konkurowały.

Dalsza pielęgnacja roślin polega na ich regularnym podlewaniu oraz pieleniu rabaty z chwastów. Kwiaty jednoroczne siane do gruntu wczesną wiosną to bardzo wdzięczne i kolorowe rośliny, nadające wspaniałego uroku naszym ogrodom, a przy tym proste i tanie w uprawie.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?