Home Pielęgnacja ogrodu Zakładanie trawnika jesienią. O czym należy pamiętać?

Zakładanie trawnika jesienią. O czym należy pamiętać?

by PoradyOgrodnicze.pl
zakładanie trawnika jesienią

Zakładanie trawnika jesienią – o czym należy pamiętać?

Wczesna jesień jest bardzo dobrym momentem na to, aby założyć trawnik. Koniec lata i początek jesieni to najlepsze pory roku, w których panują odpowiednie warunki klimatyczne do rozwoju zieleni.

Trawę najlepiej jest wysiewać pod koniec sierpnia aż do samego początku października. Wczesny siew jeszcze niezbędny do tego, aby pozwolić roślinom ukorzenić się i przygotować na nadejście mrozów. Minimalna temperatura, której potrzebuje trawnik do wykiełkowania, wynosi od 6 do 8 stopni Celsjusza.

Jak wybrać odpowiednie mieszanki traw?

Zanim rozpoczniemy prace porządkowe na podwórku, należy dokładnie rozejrzeć się za odpowiednią mieszankę traw. Produkty różnią się od siebie składem i dlatego przy wyborze odpowiedniej mieszanki warto kierować się warunkami, w jakich trawa będzie rosnąć.

Ważne również jest o, aby zdecydować o tym, czy trawnik będzie użytkowany, czy tylko dekoracyjny. Polski rynek oferuje mieszanki uniwersalne, które idealnie przystosowują się zarówno na tereny suche, jak i te zacienione. W przypadku gdy trawnik ma służyć do zabawy i gier dla dzieci, najlepszym rozwiązaniem będzie mieszanka sportowa.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Podłoże przed siewem nasion powinno być dokładnie przekopane, wyrównane i wygrabione. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto zachować 3% nachylenie terenu, dzięki czemu nadmiar wody będzie efektywnie spływał.

Cały obszar trzeba również oczyścić z wszystkich organicznych i sztucznych odpadów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pozostawione części po chwastach, korzenie oraz kłącza.

Przed samym zasianiem dobrze jest także sprawdzić odczyn gleby za pomocą prostych mierników, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Można będzie w ten sposób ustalić, czy podłoże jest kwaśne, czy zasadowe i na tej podstawie zastosować nawozy wapniowe lub zakwasić je mieszanką z torfem.

Czym jest aeracja trawnika i kiedy warto zastosować taki proces?

Aeracja trawnika to zabieg napowietrzania murawy, wykonywany najczęściej 2 razy w ciągu sezonu za pomocą specjalnego narzędzia o nazwie aerator. Jest to proces pielęgnacyjny, który ma na celu rozluźnić glebę.

Zastosowanie aeratora na trawniku pozwala:

  • zwiększyć elastyczność gleby,
  • pobudzić trawę do wzrostu,
  • zwiększyć masę korzeniową murawy.

Dobrze wykonana aeracja poprawia strukturę gleby bezpośrednio pod murawą, dzięki czemu woda i nawozy będą znacznie szybciej wnikać. W ten sposób trawa będzie odporna na deptanie oraz zwiększą się jej możliwości regeneracyjne.

Jak i kiedy wykonać operację oraz jakich narzędzi użyć?

Aeracja trawnika polega na nakłuwaniu murawy do głębokości około 10 cm specjalnymi narzędziami ogrodowymi takimi jak aeratory. Można również zastosować specjalne buty z kolcami albo użyć odpowiednich wideł.

Przed wykonaniem aeracji należy skosić trawę na wysokość około 3 cm i bardzo obficie ją podlać, dzięki czemu murawa pod ziemią będzie wilgotna. Następnie należy odczekać odpowiednią ilość czasu, aż woda wsiąknie w głąb ziemi, tak żeby górna warstwa gleby znajdująca się pod samym trawnikiem była już sucha.

Jeśli chodzi o termin aeracji, to przeprowadza się go na wiosnę oraz późnym latem i dopiero od drugiego roku po założeniu nowego trawnika. Zabieg ten wykonuje się tylko 2 razy do roku.

Największą korzyścią z przeprowadzonej aeracji jest pozbycie się niechcianego mchu oraz chwastów. W ten sposób można ograniczać lub zupełnie wyeliminować używanie chemicznych środków chwastobójczych, które szkodliwe są dla zdrowej części roślinności. Aeracja jest więc najlepszym rozwiązaniem do wszystkich przydomowych ogródków.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?