Home Projektowanie Ogród naturalistyczny

Ogród naturalistyczny

by PoradyOgrodnicze.pl
Ogród naturalistyczny

Ogród naturalistyczny, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie oddać charakter układu przyrodniczego, który wytworzyła się w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Projektując ogród naturalistyczny, należy pamiętać o idealnym dopasowaniu roślin do lokalnych warunków (wybór roślin), o stosowaniu gatunków rodzimych, oraz tym, że rośliny potrzebują przestrzeni, aby móc rozrastać się w późniejszych latach.

Aby stworzyć ogród naturalistyczny, należy szukac inspiracjiw  samej naturze. Można prześledzić skład gatunkowy pobliskich łąk, cienistych lasów, zbiorowisk nadwodych, aby odtworzyć takie siedliska w swoim ogrodzie. Krajobraz łąki, lasu lub jeziora musi być jednak wpasowany w najbliższe otoczenie, inaczej nie będzie autentyczny.

Ogród naturalistyczny wyróżnia się swoją swobodną formą, a największy żyjący projektant założeń naturalistycznych. Piet Oudulf, twierdzi, że największym komplementem dla niego jest niemożliwość dostrzeżenia ingerencji człowieka w jego realizacje.

Ogród naturalistyczny – Rośliny

Podczas tworzenia projektu ogrodu naturalistycznego, warto wiedzieć jaki rodzaj gleby znajduje się na naszej działce. Dzięki temu wykorzystane zostaną te gatunki roślin, które najlepiej rozwijają się w charakterystycznym dla nich środowisku. Można też odbyć spacer po okolicznych łąkach i lasach, aby przekonać się jakie rośliny występują tam naturalnie. Różnego typu zakamarki, gęstwiny krzewów sprawiają, że ogród wydaje się być tajemniczy i fascynujący. Wykorzystanie rodzimych gatunków znacznie ułatwia utrzymanie ogrodu naturalistycznego, który nie wymaga tak częstej pielęgnacji. Dobór roślinności zimozielonej oraz gatunków kwitnących w różnych miesiącach, pozwoli nam cieszyć się pięknem ogrodu przez cały rok. I co najważniejsze, ogród naturalistyczny bez bylin nie może powstać.

Ogród naturalistyczny – Ścieżki

Nie tylko rośliny tworzą ogród. Ścieżki także powinny być odpowiednio wkomponowane w krajobraz. Najlepiej żeby nawierzchnia została wykonana z naturalnych materiałów takich jak: kamień, drewno, piasek lub żwir. Ważne jest, aby ścieżki zostały odpowiednio zaplanowane tak, żeby prowadziły do konkretnych miejsc. Można też pozostawić murawę i ścieżki wydeptać w sposób naturalny, lecz może stać się to uciążliwe podczas deszczu i zaczną tworzyć się kałuże oraz błoto. Lepszym rozwiązaniem będzie żwir lub drobne kamienie. Schodki zaś mogą zawijać się wśród bujnej zieleni, która nada efekt przejścia z jednej części ogrodu do drugiej.

Ogród naturalistyczny – Zbiorniki wodne

Do wykorzystania mamy zbiorniki w postaci gotowych form, jakie możemy spotkać w sklepach ogrodniczych lub nieprzepuszczalną folię. Stworzenie brzegów porośniętych roślinnością wodną i kamieniami nada efekt naturalnego zbiornika wodnego.

Ogród naturalistyczny – Świat zwierząt

Jednym z kluczowych elementów natury jest świat zwierząt. Ogród naturalistyczny może stanowić nowy dom dla drobnych zwierząt i ptaków. Gęsto porośnięte drzewa i krzewy z jadalnymi owocami będą tworzyć schronienie dla wiewiórek lub ptaków. Stworzenie rabaty, która bogata jest w miododajne kwiaty zwabi owady, takie jak motyle czy pszczoły. Śpiew ptaków o poranku oraz kumkanie żab wieczorem nad stawem sprawia, że czujemy przynależność do natury.

Każdy z wyżej wymienionych elementów jest bardzo ważny przy tworzeniu ogrodu naturalistycznego. Wykorzystanie zasobów przyrodniczych i odpowiednie wkomponowanie ich w krajobraz pozwoli korzystać z uroków przyrody o każdej porze roku.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?