Home Projektowanie Aranżacja piaszczystego ogrodu

Aranżacja piaszczystego ogrodu

by Paula Kliś
Aranżacja piaszczystego ogrodu - PoradyOgrodnicze.pl

Aranżacja piaszczystego ogrodu może stanowić nie lada wyzwanie. O tym czy ziemia jest piaszczysta można przekonać się w bardzo prosty sposób. Wystarczy pobrać małą łopatką trochę gleby, wsypać ją do dużego słoika i napełnić wodą. Następnie mocno wstrząsnąć i odstawić na 10 minut. Jeśli pierwsza warstwa na dnie, która się osadzi będzie stanowiła 80% całej próbki, to mamy do czynienia z ziemią piaszczystą.
Zastanawiasz się w jaki sposób zaaranżować ogród położony na piaskach? Na co zwrócić uwagę i jakie wybrać rośliny?
Przeczytaj nasz poradnik.

Wybierz małą architekturęPoradyOgrodnicze.pl - Aranżacja piaszczystego ogrodu - altanka
W przypadku ogrodów położonych na piaskach warto na etapie projektu nie planować zbyt wielkich powierzchni znajdujących się pod roślinami, na rzecz tarasu, ścieżek, żwirowisk, altany czy miejsc do siedzenia. Słaba gleba utrudnia prawidłowy wzrost roślin, co będzie nas frustrowało na dłuższą metę, ogród z małą ilością roślin, choć brzmi paradoksalnie, może być piękny i uroczy.

Dobór roślinPoradyOgrodnicze.pl - Aranżacja piaszczystego ogrodu - Modrzew
Niestety wiele roślin nie radzi sobie na piaszczystej glebie. Na szczęście są również gatunki, które radzą sobie w takich warunkach. Najbardziej popularnymi są:
–  Lilak odm. Danton
–  Pigwowiec japoński
–  Kosodrzewina (sosna górska)
–  Świerk kłujący (srebrny)
–  Świerk biały Conica
–  Berberys Thunberga Artropurpurea
–  Irga pozioma
–  Rogownica
–  Rozchodnik ostry
–  Ubiorek wiecznie zielony
– Rozchodnik okazały
– Modrzew
– Winobluszcz pięciolistkowy
– Brzoza brodawkowata Youngii
– Tamaryszek

TrawnikPoradyOgrodnicze.pl - Aranżacja piaszczystego ogrodu - trawnik
W ogrodach piaszczystych trawnik sprawdzi się bardzo dobrze, pod warunkiem, że na istniejącej glebie rozłożymy około 15-20cm dobrej, żyznej gleby ogrodowej. W przeciwnym wypadku będziemy musieli bardzo często i precyzyjnie go nawadniać, gdyż z pisaku woda szybko odpływa, uniemożliwiając pobranie przez korzenie traw.

Drzewa i krzewy
Na piaskach bardzo dobrze sprawdzają się: świerki, sosny, brzozy, modrzewie, cisy, berberysy czy pęcherznica kalinolistna, Jeśli lubisz gatunki kwitnące, wcale nie musisz z nich zrezygnować. Dobrym wyborem będą np. bzy, kocimiętki, krwawniki czy lawenda.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?