Home Projektowanie Wybór roślin do ogrodu

Wybór roślin do ogrodu

by PoradyOgrodnicze.pl

Wybór roślin to jeden z najistotniejszych elementów składających się na dobry projekt ogrodu. Zadanie to jest jednocześnie bardzo przyjemne oraz bardzo odpowiedzialne, gdyż od naszego wyboru zależy kondycja ogrodu po latach. Oprócz walorów estetycznych powinniśmy przede wszystkim rozpoznać podstawowe cechy siedliska, w którym planujemy nasadzenie oraz dobrze dobrać do niego gatunki.

Aby roślina dobrze czuła się w ogrodzie, co zaowocuje dobrym wzrostem, ładnym kwitnieniem i owocowaniem, spełnione muszą być 3 podstawowe warunki. Zapotrzebowanie na światło, zapotrzebowanie na wodę oraz odczyn gleby. Wybór roślin trzeba zatem oprzeć na tych trzech kryteriach.

Światło

Przed posadzeniem roślin sprawdźmy na jakim zrobić to stanowisku. Krótka obserwacja ogrodu da odpowiedź na pytanie czy miejsce sadzenia jest słoneczne, pół-cieniste czy zacienione. Rośliny preferujące pełne słońce nie będą cieszyć kwiatami i ładnym pokrojem w pełnym cieniu. I odwrotnie, rośliny cienioznośne w pełnym słońcu mogą być łatwiej porażane przez choroby i skazane na suszę.

Woda

Planując wybór roślin, upewnijmy się jakie stosunki wodne panują w naszym ogrodzie oraz czy przewidujemy system nawadniający. Jeśli w ogrodzie do dyspozycji mamy piaszczystą, suchą glebę, to rośliny wymagające stałej wilgoci po prostu uschną. Vice versa, rośliny stepowe i suchorośla nie będą dobrze rosły na wilgotnych glebach, gdyż korzenie mogą gnić, a cała roślina łatwiej będzie atakowana przez grzyby i szkodniki.

Gleba

Badanie pH gleby to podstawowa analiza, jaką powinniśmy wykonać przed wyborem roślin. Odczyn gleby warunkuje dostępność składników pokarmowych dla roślin. Prawidłowe dobranie gatunków do pH nie jest trudnym zadaniem, gdyż praktycznie dla każdego odczynu można znaleźć dziesiątki roślin. Musi być to jednak wybór świadomy, gdyż w przeciwnym razie nie możemy liczyć na prawidłowy rozwój roślin. Wybór roślin opieramy nie tylko na pH, ale także na przepuszczalności i składzie granulometrycznym gleby. Wiele gatunków źle radzi sobie na ciężkich, gliniastych podłożach, przez które korzenie mogą się trudno przebijać w poszukiwaniu pokarmu i wody. Jeśli ziemia jest zbyt lekka (piaszczysta) wzbogacić ją można skompostowanym obornikiem lub torfem, a kiedy dominuje w niej glina pomoże dodatek torfu z pisakiem.

2 komentarze
0

Może przeczytasz jeszcze to?