Home Rośliny Choinki świąteczne – Jodła czy świerk?

Choinki świąteczne – Jodła czy świerk?

by PoradyOgrodnicze.pl
Choinki świąteczne

Choinki świąteczne – Jodła czy świerk?

Już niedługo dokonamy wyboru bożonarodzeniowego drzewka, które będzie zdobiło nasz dom. Dobrze wybrane i ładnie przyozdobione choinki świąteczne to symbol Świąt oraz niepowtarzalna dekoracja budująca nastrój. Jaka choinka będzie roztaczała niepowtarzalny zapach lasu, a jaka nie zgubi igieł aż do stycznia?

Pierwsza decyzja jaką musimy podjąć to wybór choinki sztucznej lub żywej. Choinki sztuczne mimo swej wielkiej wygody nie są szczytem estetyki, dlatego gorąco zachęcamy do wyboru żywego drzewka. Tu zatem choinki świąteczne występują w dwóch wariantach- cięte oraz w doniczkach.

Choinki świąteczne

Eleganckie igły świerka kłującego

Choinki świąteczne cięte z założenia przeznaczone są do dekoracji domu czy mieszkania przez krótki okres- maksymalnie 3-4 tygodni. Tradycyjnie drzewko bożonarodzeniowe rozbiera się w Święto Trzech Króli, czyli 6.01, jednak jeśli choinka jest nadal pachnąca i ładna, trudno się z nią rozstawać.

Choinki w doniczkach są zdecydowanie bardziej długowieczne, a po Świętach mogą zostać przesadzone do ogrodu, gdzie damy im drugie życie. Ważne jest jednak, by choinki pochodziły ze sprawdzonego źródła i od siewki hodowana w donicy. Najlepiej, jeśli choinka jest kilkukrotnie szkółkowana, czyli umieszczana w coraz to większych pojemnikach. Dzięki temu system korzeniowy solidnie się rozwija, a drzewko ma większą szansę na przyjęcie się w gruncie. Choinki wykopywane z gruntu i natychmiast umieszczane w donicach zdecydowanie częściej doznają szoku przesadzeniowego, gdyż są pozbawione dużej masy drobnych korzonków najważniejszych dla rośliny. Stanowczo odradzamy zakup jodeł wykopywanych z gruntu, gdyż są to drzewa o palowym systemie korzeniowym i wykopanie oznacza dla nich po prostu obumarcie.

Zazwyczaj w połowie grudnia stajemy przed dylematem, które choinki świąteczne będą dla nas najlepsze. Niezależnie od tego czy drzewko kupimy na bazarku, pod dużym supermarketem czy z dostawą do domu, jest kilka gatunków, które stale goszczą w naszych domach i ofertach punktów sprzedaży.

Najpopularniejsza jest choinka świerkowa (świerk pospolity- Picea abies). Gatunek ten jest najpopularniejszy i najtańszy w Polsce. Spore drzewko można nabyć za kilkadziesiąt złotych. Pięknie pachnie już od momentu wniesienia do domu, tworząc miłą świąteczną atmosferę i niepowtarzalny klimat. Świerk ma jednak dwie zasadnicze wady- ma ostre, bardzo kłujące, ciemnozielone igły, które szybko gubi. Czy Państwu też zdarzyło się znaleźć igły wbite w dywan nawet po kilku miesiącach?

Inny gatunkiem świerka jest świerk kłujący (Picea pungens). Również roztacza ładny zapach, a ponadto ma piękne igły o srebrzystoszarym zabarwieniu, dłuższe od świerka pospolitego. Stąd potocznie nazywa się go świerkiem srebrnym lub srebrzystym. Picea pungens gubi igły podobnie jak świerk pospolity, ale nie w tak dużej ilości.

Od kilku lat coraz większa popularnością sieszy się także świerk serbski (Picea omorika). Ma gęsty pokrój, a igły nieco srebrzyste spodem. Miękciejsze od igieł dwóch powyższych gatunków.

choinki siąteczneAlternatywą dla świerków są jodły kaukaskie (Abies nordmanniana). Jodła niestety nie roztacza błogiego aromatu, ale dzięki innej budowie igieł nie gubi ich! Dodatkowo igły są mniej kłujące niż świerkowe, a przy tym krótsze, szersze i błyszczące.

Od pewnego czasu na rynku są także dostępne jodły balsamiczne (Abies balsamea). Są to drzewa o bardziej zwartej i węższej budowie. Igiełki są zdecydowanie krótsze niż u jodły kaukaskiej i od spodu białawe, a przy tym po nawet lekkim roztarciu roztaczają cudowny balsamiczny aromat.

Niezależnie od tego jakie choinki świąteczne zagoszczą w tym roku w Państwa domach, pamiętajmy, by nie ustawiać ich przy grzejnikach. Dzięki temu zachowają na dłużej ładny kolor oraz nie będą tak szybko gubić igieł. Dodatkowo choinki trzeba podlewać- nawet te cięte. W prawdzie pień drzewek nie jest wyspecjalizowany w pobieraniu wody, ale część z niej i tak zostanie przetransportowana do organów rośliny.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?