Home Pielęgnacja ogrodu Jesienne nawożenie

Jesienne nawożenie

by Paula Kliś
Jesienne nawożenie

Jesień w ogrodzie to czas nie mniej wymagający niż wiosna.
Zbieranie warzyw i owoców, sadzenie drzew, krzewów i roślin ozdobnych oraz porządki to nie wszystko. Nie należy także zapominać o ważnym zabiegu jakim jest jesienne nawożenie, dzięki któremu gleba zostanie uzupełniona w brakujące składniki pokarmowe, a rośliny lepiej przygotowane do zimy
Zanim przystąpisz do jesiennego nawożenia, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jak uniknąć najczęściej popularnych błędów w tym zakresie.

Jesienne nawożenie – zanim zaczniesz, zbadaj glebę. poradyogrodnicze-pl-jesienne-nawozenie-badanie-gleby
Aby uniknąć późniejszych problemów związanych z nawożeniem, dokładanie przeanalizuj glebę.  Próbkę podłoża możesz wysłać do przebadania w najbliższej stacji chemiczno-rolniczej. Badanie takie pozwoli dokładnie określić skład i zawartość poszczególnych związków mineralnych znajdujących się w glebie.
Pozwoli to dobrze określić dawki nawozowe i wzbogacić glebę tylko takimi składniki, których w niej brakuje.
Jeśli nie masz możliwości przeprowadzić tego typu badania, pozostaje Ci kierować się potrzebami roślin i postarać się określić skład podłoża używając roślin wskaźnikowych. Przykładowo, obecność dużej ilości gwiazdnicy bądź komosy może wskazywać na gleby bogate w azot, a rozwój babki lancetowatej lub fiołka wonnego, może dać nam informację, że gleba jest uboga w ten składnik.
Zanim rozpoczniesz jesienne nawożenie, warto dokładnie poznać potrzeby roślin, ponieważ  innego nawożenia mogą wymagać byliny i krzewy ozdobne, innego rośliny warzywne, a jeszcze innego drzewa owocowe.

Jesienne nawożenie roślin ozdobnych i trawnika poradyogrodnicze-pl-jesienne-nawozenie-rosliny-ozdobne
Jeśli planujesz przeprowadzić jesienne nawożenie w ogrodzie ozdobnym, należy unikać nawozów bogatych w azot, a nawet użyć nawozu bez azotu.  Pierwiastek ten sprzyja intensywnemu wzrostowi i rozwojowi części zielonych, przez co użyty dopiero jesienią, nie pozwoli roślinom przygotować się do zimy i może przyczynić się do ich przemarznięcia.
Do zasilania trawników i roślin ozdobnych pozostających w gruncie przez cały rok poleca się wykorzystać jeden z tzw. nawozów jesiennych. Ich skład posiada zbilansowany zestaw podstawowych pierwiastków PK (lub tylko potas i fosfor) i składniki dodatkowe w postaci mikroelementów, dzięki którym rośliny mogą przetrwać zimę.

Jesienne nawożenie drzew i krzewów owocowych
Na kwaterze sadowniczej jesienią w miejsce nawozów mineralnych warto wykorzystać grubą warstwę nawozu organicznego w postaci kompostu, przekompostowanego obornika czy ściółki organicznej.
Nawozy organiczne będą rozkładać się w dłuższym czasie i stopniowo uwolnią do podłoża składniki pokarmowe. Nawozy mineralne w sezonie zimowym mogą natomiast zostać wypłukane w głąb gleby (szczególnie na glebach lekkich), przez co będą niedostępne dla roślin. Z ich wykorzystaniem lepiej wstrzymać się do sezonu wiosennego bądź zastosować je wyłącznie na glebach ciężkich.

1 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?