Home Pielęgnacja ogrodu Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

by Anna Ziółkowska
Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Podstawą zachowania pięknego ogrodu jest jego staranna pielęgnacja. Istotna jest nie tylko systematyczność prac ogrodowych, odpowiedni termin ich wykonywania, ale również dobrze dobrane narzędzia ogrodowe. Narzędzia do pielęgnacji ogrodu powinny być dobrej jakości, aby służyły nam przez wiele sezonów. Powinny być także wygodne, aby samo ich obsługiwanie nie było udręką. Radzimy na co zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się zakupić narzędzia do pielęgnacji ogrodu.

Sekator  ręczny – nieduży, służący do przycinania małych, cienkich gałązek oraz przekwitniętych kwiatów. Aby móc przyciąć większe gałęzie, lepiej posłuży dłuższy i większy sekator kowadełkowy, dzięki któremu łatwiej możemy dostać się do trudno dostępnych miejsc korony drzewa i krzewów. Sekator, jak wszystkie narzędzia do pielęgnacji ogrodu, powinien być lekki i wygodny w obsłudze, a przy tym najlepiej jeśli jego ostrze jest demontowane do ostrzenia. Koszt dobrego sekatora renomowanej marki to około 50-150zł.

narzędzia do pielęgnacji ogroduGrabie – wyróżniamy dwa rodzaje grabi: miękkie – służą do zgrabiania liści i trawy, twarde – do wyrównywania i rozbijania grudek ziemi. Można się nimi posłużyć również przy przygotowywaniu podłoża przed siewem trawy. Grabie powinny być lekkie, a długość uchwytu powinna być dopasowana do wzrostu. Grabie miękkie kupimy za 60-100zł, a metalowe od dobrego producenta już za 100zł.

Szpadel – lub łopata; narzędzia służące głównie do kopania i przenoszenia ziemi. Niezbędne przy sadzeniu roślin i formowaniu rzeźby ogrodu. Szpadel może mieć ostre lub płaskie zakończenie, w zależności od typu prac i potrzeb ogrodnika. Szpadel powinien być mocny i wytrzymały, a także ostry i możliwie lekki. Warto wybrać szpadel o metalowej rączce, która jest bardziej trwała niż drewno. Dobry szpadel kupimy już za 80zł.

Nożyce do trawnika – narzędzie, które służy do przycinania trawy w trudno dostępnych miejscach w ogrodzie, do których nie możemy dosięgnąć kosiarką. Nożyce powinny być ergonomiczne i ostre. Dobre narzędzie kupimy za 40zł.

Pazurki i motyka –  narzędzia spulchniające glebę, ułatwiają usuwanie chwastów. Pazurki najlepiej sprawdzają się przy pielęgnacji na grządkach lub doniczkach. Motyka zaś ułatwia pracę na większym areale, na przykład rabacie. Motyką możemy spulchnić glebę lub usunąć chwasty jednoroczne. Pazurki i motykę kupimy za 30-70zł.

Wąż ogrodowy i konewka –  narzędzia te służą do podlewania roślin. Jeśli nasz ogród nie jest wyposażony w system nawadniający, wężem łatwiej jest posługiwać się w dużym ogrodzie, podłączając go pod odpowiednią aparaturę, możemy pozostawić włączony wąż, aby móc podlać miejsca wymagające solidnego nawodnienia. Konewka najlepiej sprawdzi się na niedużej rabacie lub tarasie do podlewania pojemników i donic.

narzędzia do pielęgnacji ogroduTaczka – narzędzie służące do transportu materiału glebowego i kamieni. Ułatwia też przeniesienie roślin na docelowe miejsce. Są taczki typowo ogrodowe, lekkie, wykonane z tworzyw lub aluminium i nadają się do transportu liści lub ściółki. Istnieją także taczki metalowe, służące do ciężkich prac murarskich. Lekką taczkę zakupimy za kwotę od 150zł

Piła – lub potocznie listwa; narzędzie służące do równego przycinania grubszych konarów drzew oraz krzewów.

Kosiarka – narzędzie, które służy do koszenia trawy. W zależności od wielkości ogrodu, wyróżniamy kosiarki ręczne, elektryczne (z zasilaniem sieciowym), akumulatorowe oraz spalinowe. Przy zakupie kosiarki warto zwrócić uwagę na wielkość zbiornika na trawę oraz moc. Koszt kosiarki wahać się może od 250zł do nawet kilku tysięcy złotych.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?