Home Pielęgnacja ogrodu Ochrona roślin przed mrozem

Ochrona roślin przed mrozem

by Marcin Kalinowski
Ochrona roślin przed mrozem

Zanim pojawi się zima, a słupki rtęci zaczną pokazywać minusowe temperatury, warto zadbać o rośliny i zapewnić im optymalne warunki zimowania. Wrażliwe na mróz gatunki mogą nie poradzić sobie z chłodami, dlatego wcześniej należy je okryć.  Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jak właściwie zabezpieczyć rośliny przed nadejściem mrozów, tak by bez problemów przetrwały trudne dni.

Ochrona roślin przed mrozem – Rośliny zimozieloneporadyogrodnicze-pl-ochrona-roslin-przed-mrozem
Na uszkodzenia związane z niską temperaturą, w szczególności narażone są rośliny zimozielone liściaste takie jak: berberys Juliany, mahonie, kalmie, laurowiśnie, ogniki i różaneczniki.
Rośliny zimozielone w okresie zimowym wyparowują wodę (tzw. transpiracja), a ich korzenie nie są w stanie jej pobrać z zamarzniętej gleby. To właśnie brak wody, a nie mróz, zazwyczaj przyczynia się do zamierania roślin, a zjawisko to nazywamy suszą fizjologiczną. Aby znosić zbyt małą ilość wody, rośliny powinny zgromadzić w tkankach jak największy jej zapas. Jak im w tym pomóc? Dokładnie podlewaj ogród w sezonie jesiennym, tak żeby gleba była prawidłowo i dogłębnie nawilżona. Ważne jest również, by w okresach zimy kiedy temperatury sa dodatnie, podlewać rośliny.

Ochrona roślin przed mrozem – Trawnikochrona roslin przed mrozem
Od października warto dokładnie usuwać zalegające na trawniku liście, ponieważ znajdująca się pod nimi darń będzie żółknąć, zamierać, a nawet gnić.
Jeżeli w październiku i na początku listopada pogoda będzie słoneczna, warto trawnik skosić. Zbyt długie źdźbła zostawione na okres zimowy mogą przyczynić się do rozwoju pleśni śniegowej. Trawnik lepiej poradzi sobie z niekorzystnym wpływem niskiej temperatury, a wiosną prościej rozpocznie wegetację, jeśli zasilisz go dobrej jakości nawozem wieloskładnikowym. Wybierz produkt polecany na jesień. Ważne, żeby nawóz miał wysoką zawartość fosforu i potasu, a jak najmniej lub wcale azotu.

Ochrona roślin przed mrozem – Byliny
Pędy bylin zazwyczaj przycinane są w okresie jesiennym tuż nad glebą, a pozostałe fragmenty okrywane są korą, trocinami bądź liśćmi. Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie niewielkiej ilości pędów do okresu wiosennego. Dzięki temu przezimują na nich dobre dla roślin owady, a w chłodne, zimowe dni ptaki będą Ci wdzięczne ponieważ posilą się nasionami.
Suche łodygi będą stanowiły swojego rodzaju rusztowanie, które podtrzyma warstwy usypanej osłony. Aby mogły rozwinąć się nowe pędy, wystarczy że wiosną, wytniesz stare.

Jakie rośliny warto okryć przed zimą?
Wiele roślin pojawiających się w polskich ogrodach pochodzi z miejsc, w których dominuje ciepły klimat. Rośliny te mają szansę przetrwać zimową aurę tylko kiedy zapewnisz im właściwą ochronę. Sposób, w jaki okryjesz roślinę, należy dobrać do jej indywidualnych wymagań. Pamiętaj jednak, by okrywać rośliny dopiero wówczas, kiedy temperatury w nocy spadną poniżej -5°C. Jeśli zbyt prędko zaczniesz je okrywać, może to pobudzić ich wzrost, a nawet spowodować gnicie. Co więcej, okrycie stanowi bardzo dobrą kryjówkę dla gryzoni.
Żeby zabezpieczyć rośliny przed mrozem możesz wykorzystać materiały takie jak: słoma, kora, trociny, suche liście, świerkowe gałęzie czy biała agrowłóknina.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?