Home Projektowanie Ogrodzenia ogrodowe – które wybrać?

Ogrodzenia ogrodowe – które wybrać?

by Anna Ziółkowska
Ogrodzenia ogrodowe - które wybrać?

Ogrodzenia ogrodowe – które wybrać?

Już w dalekiej starożytności ogrodzenia ogrodowe były ważnym elementem architektury. Tak jak i dzisiaj, służyły wytyczeniu granicy „nasze-nienasze” oraz wydzieleniu przestrzeni, wnętrz krajobrazowych, które cechuje zróżnicowany sposób ich użytkowania. Możemy spotkać się z różnego rodzaju ogrodzeniami: od tych prostych, schematycznych, idących wzdłuż granicy działek, po te bardziej złożone, zdobione, charakteryzujące się swoim unikatowym wyglądem. Warto sugerować się charakterem domu i ogrodu, ponieważ one są wyznacznikami stylu architektonicznego, który powinniśmy zastosować w doborze ogrodzenia ogrodowego. Odpowiedni dobór materiałów oraz jego rodzaj, zagwarantuje nam satysfakcję na wiele lat.

Ze względu na rodzaj wykorzystanych materiałów, wyróżniamy poszczególne ogrodzenia:

  • murowane: z cegły, ceramiki i bloczków betonowych,
  • kamienne,
  • drewniane: z desek i palików,
  • metalowe: z siatki, blachy i rur,
  • mieszane: mające u podstawy murowany cokół, a na górze metalowe lub drewniane.

ogrodzenia ogrodowe murowaneMurowane ogrodzenia z reguły występują razem z elementami drewnianymi lub metalowymi, jak słupki, i przeważnie są one ażurowe. Przy tworzeniu samego murowanego ogrodzenia, wykorzystywane są najczęściej bloczki betonowe lub ceramiczne, kamień, cegła licówka. Warto pamiętać, że tego typu zastosowanie, wymaga solidnych fundamentów. To one zagwarantują konstrukcji trwałość i bezpieczeństwo.
Ogrodzenia ogrodowe murowane są raczej trudne w samodzielnej konstrukcji i ich budowę trzeba zlecić profesjonalistom.

ogrodzenia ogrodowe drewnianeOgrodzenia ogrodowe drewniane, najczęściej występują jako ażurowe płoty, ale można spotkać też zbudowane w formie pełnej ściany ogradzającej, najczęściej z gotowych prefabrykatów. Słupki stanowią element konstrukcyjny i należy pamiętać o tym, że wymagają one osadzenia w fundamencie (nigdy jednak nie umieszczamy drewna bezpośrednio w betonie!). W zależności od wizji przestrzennej, można stawiać deski poziomo lub pionowo. Najważniejsze jest uzyskanie pożądanego, estetycznego efektu. Drewno, jako naturalne tworzywo, najlepiej komponuje się z zielenią ogrodu, lecz należy pamiętać o regularnej impregnacji desek, w celu podtrzymania dobrej kondycji ogrodzenia. Musimy zdawać sobie sprawę, że najłatwiej dostępne w Polsce drewno sosnowe, regularnie impregnowane, nie będzie trwalsze niż 5-10 lat. Warto zatem sięgnąć po drewno egzotyczne – trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Warto zastanowić się nad gatunkami takimi jak Bangkirai, modrzew syberyjski czy Massaranduba. Jeżeli ogród charakteryzuje się wiejskim, sielskim klimatem, można zamiast desek, wykorzystać wiklinę lub patyki. Styl japoński zaś, podkreślą pędy bambusa.

ogrodzenia ogrodowe metaloweOgrodzenia ogrodowe z metalu są bardzo trwałe. Mamy do wyboru wiele ciekawych rozwiązań, w zależności czy ma być to prosta siatka i słupki odgradzające, czy też kute kraty w dowolnym stylu. Zabezpieczenie z siatki jest trwałe, lecz mało atrakcyjne, jeżeli mamy do czynienia z wykończonym domem i ogrodem. Nie jest to duży wydatek, lecz stanowi dobre zabezpieczenie przed wtargnięciem osób z zewnątrz. Kute ogrodzenie zaś, często łączone są z murowanym cokołem, a co za tym idzie, dobór takiego rodzaju ogrodzenia, nadaje charakteru danej przestrzeni. W zależności od ilości szczegółów zamieszczonych na elementach kutych, cena może się znacznie różnić. Jest to na pewno dużo większy wydatek niż przy ogrodzeniu z siatki.

Warte uwagi mogą być tanie, spawane ogrodzenia panelowe, które początkowo ogradzały tereny budowy. Zagościły na dobre w ogrodach ze względu na niską cenę oraz surową estetykę, która może podkreślić nowoczesną, minimalistyczną architekturę.

Warto pamiętać, że rośliny również stanowią piękną ozdobę lub nawet ekwiwalent ogrodzenia. Wiele gatunków pnączy, takich jak zimozielony bluszcz lub winobluszcz, tworzą harmonię z drewnianym płotem, jak również kamiennym murem. Dzięki takim roślinom, możemy także zasłonić mniej atrakcyjną część ogrodzenia. Ponadto, dobrze prowadzony, gęsty i wysoki żywopłot może całkowicie zastąpić ogrodzenie. Uzbrojony natomiast palikami z drutem kolczastym, pełni swe zadanie niekiedy lepiej niż tradycyjne ogrodzenia.

Pamiętajmy, że niezależnie od stylu ogrodzenia, wytyczne do jego budowy i charakteru znajdziemy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, dostępnym w lokalnym urzędzie gminy. W dokumencie tym opisana jest dopuszczalna konstrukcja, wysokość lub rodzaj cokołu.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?