Home Pielęgnacja ogrodu Przygotowanie róż do zimy

Przygotowanie róż do zimy

by Marcin Kalinowski
Przygotowanie róż do zimy

Przygotowania róż do zimy należy przeprowadzić w chwili, gdy pojawią się pierwsze przymrozki, ale nie później niż do czasu zmrożenia gleby. Aby róże mogły prawidłowo przezimować, muszą być  w stanie spoczynku. Warto w tym celu zaprzestać nawożenia na tyle wcześniej, ile jest potrzebne, by spowolnić ich wzrost. Ostatnie nawożenie azotowe przeprowadzamy zatem pod koniec sierpnia.
Istnieje wiele sposobów, żeby zapewnić różom odpowiednie zimowanie, jednak najważniejszym jest, by zminimalizować zmiany temperatur wokół bryły korzeniowej. Zmiany temperatur są bowiem dla róż najbardziej niebezpieczne. Najlepszą ochroną przed mrozem jest gruba pokrywa śnieżna. Co jednak zrobić jeśli jej zabraknie?

Przygotowanie róż do zimy – kopczykowanie poradyogrodnicze-pl-przygotowanie-roz-na-zime-roze-zima
Kopczykowanie to jedna z najbardziej popularnych metod ochrony róż na zimę. Kopczyki należy wykonać z luźnej, przepuszczalnej gleby wymieszanej z kompostem. Kopczyk powinien mieć wysokość kilkunastu centymetrów. Pamiętaj by nie pobierać ziemi wokół krzewu. Może to spowodować uszkodzenie korzeni i zmniejszenie szansy na przeżycie.
Warto wykorzystać na kopczyk gałęzie roślin iglastych tzw. stroisz bądź suche liście.
Co jeszcze może się przydać? Wszystkie materiały takie jak liście, siano, słoma, torf, trociny czy sosnowe igły. Jeśli wykorzystasz je jako wierzch kopczyka będą pomocne w ustabilizowaniu temperatury gleby. Pamiętaj, jednak, że mogą także przyciągnąć gryzonie. Jeżeli dostrzeżesz ich obecność zrezygnuj z tego typu dodatkowej ochrony.

Przygotowanie róż do zimy – druciany walec
Druciany walec możemy ustawić na krzewie i wypełnić suchymi liśćmi, korą o dużej frakcji, słomą. Można wykorzystać także siatkę z odzysku lub dowolny materiał, który posiadamy. Tak przygotowane okrycie zapewni różom ochronę przed mrozem, wiatrem i negatywnym wpływem wczesnowiosennego słońca.

Przygotowanie róż do zimy – okrywanie róż pnących poradyogrodnicze-pl-przygotowanie-roz-na-zime-roze
Ochrona róż pnących to bardzo duże wyzwanie dla każdego ogrodnika. Zazwyczaj niemożliwe jest odpięcie ich z podpór, przyginanie do ziemi i usypywanie kopczyka. Jeżeli krzewy są młode, warto podjąć wyzwanie. Delikatnie przygnieć pędy, aby ich nie złamać. Najbardziej efektywne w przypadku róż pnących jest ich owijaniea growłókniną, lub cieniówką.

Przygotowanie róż do zimy – zimowanie róż w donicach
Rośliny w donicach należy starannie oczyścić, pozbyć się chwastów z podłoża i usunąć liście pozostałe po przymrozkach. Najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie donic do chłodnego pomieszczenia. Optymalna temperatura powinna wynosić do 10 stopni.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?