Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) to krzew o regularnym pokroju, dorastający w Polsce do 1,5 – 2,5 m wysokości, o niezwykle ozdobnym i niespotykanym charakterze. Krzew przybył do Europy z Azji, ale ze względu na małe wymagania klimatyczne doskonale przyjął się w naszych warunkach.
Trzmielina oskrzydlona to krzew o wielu walorach. Polska nazwa rośliny wzięła się od deseczkowatych, listewkowatych narośli na pędach, dzięki którym ma on w przekroju kształt litery X lub symbolu +. Niezwykle ozdobne są również owoce krzewu- pomarańczowe osnówki ukryte są w purpurowo-różowawych otwartych torebkach. Bardzo dekoracyjne są również listki- drobne, zwisające z pędów, a jesienią przebarwiające się na niesamowity, intensywnie czerwony kolor. Stąd potoczna nazwa- płonący krzew. Kwiaty trzmieliny są drobne, zielonkawo-kremowe, ale bez szczególnej wartości ozdobnej. Pojawiają się na pędach wiosną.
Trzmielina oskrzydlona, mimo bardzo egzotycznego charakteru nie ma dużych wymagań w stosunku do siedliska. Poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu jak i półcieniu. Dobrze będzie rosła na przeciętnej glebie, nie ma preferencji w stosunku do odczynu gleby. Lubi ziemię przepuszczalną i świeżą, ale dobrze znosi suszę i jest w pełni mrozoodporna.
Trzmielina oskrzydlona to krzew, który wymaga wyjątkowej ekspozycji w ogrodzie. Będzie dobrze wyglądał posadzony jako soliter lub w niedużych grupach po 3-4 sztuki. Warto sadzić trzmielinę przy ścieżkach, skąd będzie można podziwiać ozdobne pędy, później niesamowite zabarwienie liści, a na końcu sezon, we wrześniu i październiku, oryginalne owoce.
Do najpopularniejszych odmian należą:
trzmielina oskrzydlona 'Compactus’ – odmiana o pokroju karłowym, do 1 m wysokości
trzmielina oskrzydlona 'Macrophyllus’ – liście większe niż u gatunku