Home Rośliny Ścieżki ogrodowe

Ścieżki ogrodowe

by Anna Ziółkowska
ścieżki ogrodowe

Ogród to przestrzeń, po której powinniśmy móc swobodnie się przemieszczać i odkrywać kolejne jego elementy i zakątki. Niezbędne są do tego dobrze zaprojektowane i zbudowane ścieżki ogrodowe. Planując zakładanie ogrodu warto zwrócić uwagę na te miejsca, na których pragniemy wytyczyć ścieżki. Każda z nich, jak wiadomo, powinna prowadzić do konkretnego miejsca, w którym odnajdziemy coś atrakcyjnego. W wielu ogrodach znajdują się takie elementy jak altany z miejscem wypoczynku, strefy zabaw dla dzieci, oczko wodne, taras, garaż czy też kącik majsterkowicza. Warto zaplanować dokąd powinny prowadzić ścieżki ogrodowe, po to, aby jedynie ułatwiały nam komunikację, a nie ją utrudniały. Ponadto, ważne jest aby nawierzchnia została zbudowana przez doświadczonych wykonawców, w celu uniknięcia niepotrzebnych szkód, jak na przykład zniekształcenia nawierzchni, które powstają na skutek źle wykonanej podbudowy.

Źle wykonane ścieżki ogrodowe nie tylko słabo wyglądają, ale są również niebezpieczne.

Źle wykonane ścieżki ogrodowe nie tylko słabo wyglądają, ale są również niebezpieczne.

W projektowaniu ścieżek ważny jest kształt ogrodu, który ma określoną formę i tworzy ramę dla naszego sposobu zagospodarowania. W ogrodach o charakterze prostokątnym lub kwadratowym, możemy wytyczyć proste, przecinające się ścieżki ogrodowe. Najczęściej możemy spotkać kostki betonowe, które odnalazły swoje zastosowanie nie tylko w ogrodach prywatnych, ale również w terenach zieleni miejskiej i przy ulicach. Kostka brukowa, mimo olbrzymiej palety barw i kształtów zawsze jest nieco nudnym rozwiązaniem. Aby nie wyglądała monotonnie, interesującym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnego koloru i kształtu oraz połączenie kostek z innymi materiałami-np. kamieniem naturalnym lub żwirem. Wzory mozaikowe nadadzą barw i ozdobią nasze strefy komunikacyjne swoją unikatowością. Pamiętajmy jednak, by nie używać zbyt wielu motywów, co wyglądać może nieco zbyt…ekstrawagancko. Również interesującą alternatywą mogą być ułożone w różne formy kolorowe szkiełka czy też drewno. Geometryczne kształty także odnajdą swoje zastosowanie nadając harmonii i charakteru ogrodu. Niezależnie od materiału z jakiego powstaną nasze ścieżki ogrodowe, muszą one być bezpieczne, estetyczne i pasować do otoczenia oraz architektury domu.

Ładne ścieżki ogrodowe mogą podkreślić charakter miejsca

Ładne ścieżki ogrodowe mogą podkreślić charakter miejsca

Na terenie o nieokreślonym lub nieregularnym kształcie możemy zastosować ścieżki ogrodowe przecinające się, o układzie trójkątnym, jak również zawijane. Zależne jest to od szerokości i długości działki. Proste ścieżki są uniwersalne. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z wytyczonymi trasami. Zbyt duża ilość przejść i chodników odbiera nam przestrzeń, którą możemy wzbogacić bujną roślinnością wieloletnią lub sezonową czy trawnikiem. Należy również wziąć pod uwagę szerokość ścieżek. Zbyt wąskie trasy wytyczone wokół kwiatów sprawią, że nasz materiał roślinny będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne ze strony użytkowników. Również nie mogą one być za szerokie, głównie ze względu na nadmiar wykorzystanego miejsca w ogrodzie oraz skalę, która zawsze musi odpowiadać rozmiarom projektowanego terenu.

 

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?