Home Urządzenia ogrodowe Ława darniowa – trawiasta ławka

Ława darniowa – trawiasta ławka

by PoradyOgrodnicze.pl
Ława darniowa

Ława darniowa to bardzo estetyczny i funkcjonalny element wystroju ogrodów znany już od czasów średniowiecza. W skrócie jest to miejsce wypoczynkowe, którego powierzchnię stanowi ładnie utrzymana trawiasta powierzchnia.

Ława dreniowa

Ława darniowa może być fantastyczną i oryginalną alternatywą dla gotowych ławek dostępnych w sklepach budowlanych i ogrodniczych. Podpowiadamy jak ją zaprojektować i wykonać.

Ława darniowa- projekt to podstawa sukcesu.

Aby ława darniowa była funkcjonalna i estetyczna spełniać musi warunki dwojakiego rodzaju- zarazem te stawiane wszystkim meblom ogrodowym jak i te przewidziane wymogami trawy. Optymalna wysokość siedziska, które jest wygodne to około 45-50cm, a jego głębokość to minimum 50cm. Wymiary te to podstawa ergonomii i takie też musi spełniać nasza ława darniowa. Z kolei trawa do wzrostu potrzebuje odpowiedniego nawadniania, koszenia [koszenie trawnika (czytaj więcej)], nawożenia, a głębokość ziemi nie może być niższa niż 25cm.

Ławę możemy zatem zaprojektować na gruncie ogrodowym lub na nawierzchni, jednak budowanie na ziemi jest korzystniejsze ze względu na łatwiejszy odpływ wody- nie powstają zastoje, które mogą doprowadzić do gnicia murawy.

W projekcie musimy uwzględnić wybudowanie fundamentu, który będzie przenosił obciążenie. Jeśli jej rozmiar nie będzie przekraczał 2m długości i 1m szerokości, wystarczy fundament do głębokości około 30cm wykonany z betonu. Jeśli natomiast planujemy wykonanie dużej ławy, musimy zadbać o odpowiednio głębszy fundament, który uchroni ją od pękania w czasie mrozów.

Ława darniowa- budowa nie jest trudna

Do budowy ławy możemy wykorzystać szereg materiałów- kamień naturalny, beton, drewno, a nawet tworzywa sztuczne. Wybór materiału musi odpowiadać naszym gustom oraz nawiązywać do otoczenia. Ława darniowa z podkładów kolejowych nie będzie komponować się z nowoczesną, szklano-betonową bryłą domu.

Pracę zaczynamy od wykonania fundamentu, na którym wykonujemy budowę ścian z wybranego materiału. W ten sposób powstaje coś w rodzaju dużej donicy/zbiornika, który wypełniamy warstwą żwiru lub rozdrobnionego gruzu dla drenażu. i odpływu wody. Na takiej podbudowie umieszczamy warstwę ziemi ogrodowej wymieszanej z piaskiem, które dobrze ubijamy. Warstwa podłoża powinna kończyć się około 1cm poniżej krawędzi ścianek. Na podłożu układamy darń z rolki lub siejemy trawę. Decydując się na siew, po wysianiu nasion przykrywamy je centymetrową warstwą ziemi i ponownie dobrze ubijamy oraz podlewamy.

Ława darniowa jest gotowa. To piękny, wygodny i oryginalny ogrodowy mebel.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?