Home Projektowanie Ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne

by Paula Kliś
Ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne – tzw. zielone ściany cieszą się coraz większą popularnością. Przez długi okres takie aranżacje były kojarzone głównie z projektami ogrodów za granicą. Od kilku lat można je także spotkać w Polsce. Dziś przedstawiamy kilka przydatnych porad dla miłośników tego typu rozwiązań.

Gdzie zbudować zieloną ścianę? PoradyOgrodnicze.pl - ogrody wertykalne - zielona ściana
W kwestii umiejscowienia ogrodu pionowego nie ma żadnych ograniczeń. Najważniejsze by w ogrodzie pojawiła się odpowiednio duża ściana. Na ogród wertykalny najlepiej wybrać ścianę o wystawie zachodniej lub południowej – w tych miejscach są wystarczająco dobre warunki świetlne. W przypadku kompozycji na zewnątrz należy unikać północnych ścian. Mało światła przez cały rok, chłodne wiatry i niskie temperatury zimą, mają zły wpływ na zieleń ściany. Doskonale sprawdzi się strona południowa. Warto mieć na uwadze, że polski klimat nie gwarantuje, że rośliny przetrwają całą zimę. Jak zwiększyć na to szanse? Na przykład tworząc moduły z dużymi pojemnikami. Dzięki nim rośliny będą mogły się ukorzenić. „Skrzynie” z roślinami trzeba osadzić na solidnych kratownicach, które są przytwierdzane do ściany. Między ścianą a kratownicą warto zamontować warstwę izolacyjną. Pamiętaj, że samo założenie ogrodu wertykalnego jest niestety znacznie prostsze niż jego późniejsza pielęgnacja. Dobrym pomysłem jest wybór produktów z automatycznym systemem nawadniania. Zazwyczaj cała konstrukcja wraz z izolacją, kratownicą, modułami oraz młodymi, nierozrośniętymi roślinami ma szerokość od 20 do 40 cm.
Jeśli decydujesz się na budowę ogrodu wertykalnego na zewnątrz, warto go stworzyć niedaleko źródła wody. Ułatwi to pielęgnację zieleni.

Ogrody wertykalne we wnętrzach – Jakie rośliny wybrać?PoradyOgrodnicze.pl - ogrody wertykalne - rośliny do zielonej ściany

Roślin, które sprawdzają się do stworzenia pionowej ściany w domu czy biurze jest bardzo dużo, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Polecamy wybierać gatunki, które nie potrzebują okazałych donic. Podczas projektowania warto wybrać gatunki możliwie najbardziej tolerancyjne, zarówno w stosunku do słońca jak i jakości gleby. Rośliny trzeba oczywiście podlewać i zasilać nawozami wieloskładnikowymi, bardzo często dolistnie.
Wybierając rośliny do ogrodu wertykalnego zlokalizowanego we wnętrzu, dobrym pomysłem są bluszcz pospolity, epipremnum złociste, cissus rombolistny, figowiec pnący, filodendron pnący, monstera czy aglaonema.
Dobrze sprawdzą się także echmea wstęgowata i guzmania oraz gatunki paproci takie jak: adiantum, nefrolepis, zanokcica czy łosie rogi.

Ogród wertykalny to niesamowicie efektowny element przestrzeni. Odpowiednio zaplanowany i regularnie pielęgnowany będzie przepiękną ozdobą każdego ogrodu i wnętrza.

0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?