Home Pielęgnacja ogrodu Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu

by PoradyOgrodnicze.pl
Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu to szereg zabiegów, które pozwalają utrzymać go w dobrej kondycji i zachować lub nadać mu pożądany kształt i charakter. Równy, ładnie przycięty żywopłot jest nie tylko piękny sam w sobie, ale stanowi także doskonałe tło rabat i kwietników.

Pielęgnacja żywopłotu, oprócz standardowych zabiegów pielęgnacyjnych (podlewanie, nawożenie) to również strzyżenie i odmładzanie co kilka lat, ale przede wszystkim wybór odpowiednich gatunków, charakteryzujących się wolnym wzrostem i drobnymi, gęstymi pędami, dzięki czemu żywopłot sprawia wrażenie gęstego i solidnego.

Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu – wybór gatunków

Istnieje mądra opinia, iż pielęgnacja żywopłotu, czy ogólnie jakiegokolwiek terenu zieleni zaczyna się od dobrego doboru roślin, uwzględniającego lokalne warunki działki. Sprawdzonymi gatunkami na żywopłoty formowane  są cisy (Taxus sp.), bukszpan (Buxus sempervirens), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) czy wiele odmian cyprysików (Chamaecyparis sp.). Rośliny te charakteryzuje wolny wzrost, dzięki czemu strzyżenie nie musi odbywać się bardzo często. Jeśli planowany żywopłot nie musi przybierać idealnie geometrycznej formy możemy zrezygnować ze strzyżenia lub wybrać inne gatunki- np. tawuły norweskie lub japońskie lub tamaryszek, który tworzy ażurowe, gęste zarośla.

Pielęgnacja żywopłotu- strzyżenie i nawożenie

Kiedy dokonaliśmy już wyboru roślin, z których stworzymy piękny żywopłot, przystępujemy do jego pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem jest strzyżenie, które wykonać możemy tradycyjnymi nożycami lub szeregiem urządzeń elektrycznych lub spalinowych. Wybór metody zależy od powierzchni oraz zasobności inwestora. Ręczne cięcie żywopłotu o dużej powierzchni może trwać tak długo, że kiedy ostatni jego fragment przytniemy, musimy już zaczynać od początku. Jeśli jednak pielęgnujemy nieduży żywopłot przydomowy, w zupełności wystarczą nam podstawowe nożyce. Cięcia dokonujemy minimum dwa razy w sezonie, jednak nie zbyt często. Cięcie powoduje intensywniejszy wzrost pędów, co może zdeformować żywopłot i sprawić, że będzie rzadszy, a gałązki szybciej zdrewnieją.

Jeśli chodzi o nawożenie (czytaj więcej o nawożeniu), to polecamy nawozy wieloskładnikowe stosowane w umiarkowanych dawkach. Zbyt intensywne nawożenie azotem może przynieść odwrotny skutek, intensyfikując wzrost na długość i spowodować ten sam efekt, co zbyt częste cięcie- utratę pożądanej gęstości i zwartego pokroju.

0 komentarz
0